28. června 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Anorexie může být i šik.‘ Odborníci si stěžují na nový film z produkce Netflixu

Snímek to the Bone (2017). Lily Collinsová jako anorektička Ellen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek to the Bone (2017). Lily Collinsová jako anorektička Ellen. | foto: Netflix

Snímek To the Bone (Až na kost) z produkce americké streamovací služby Netflix bude intimním vhledem do života dívky trpící anorexií. Podle odborníků na poruchy příjmu potravy hrozí, že téma bude trivializovat nebo ho dokonce ukáže jako něco trendy. Snímek má premiéru příští měsíc.

Dvacetiletá Ellen (Lily Collinsová) bojuje s anorexií a pomoc vyhledá ve skupinové terapii. Ačkoliv Marti Noxonová, režisérka snímku, film považuje jako podnět ke společenské debatě o tématu, které je stále tabu, kritici na něj mají jiný názor. „Je to potenciálně nebezpečné jak pro lidi s poruchou příjmu potravy, tak i pro ty, kteří ji nemají. U těchto věcí je vždy risk trivializace tématu, ale i to, že téma zobrazíte jako něco „šik“, co je právě v módě,“ sdělila deníku The Guardian Dasha Nichollové, odbornice na poruchy přijmu potravy při Královské psychiatrické univerzitě (Royal College of Psychiatrists). Nichollová si myslí, že by snímek měl přicházet s varováním. „Máme povinnost chránit mládež a lidi, které by snímek mohl ovlivnit,“ dodává.

Snímek to the Bone (2017). Keanu Reeves a Lily Collinsová.

Snímek to the Bone (2017). Keanu Reeves a Lily Collinsová.


Snímek s Lily Collinsovou a Keanu Reevesem v hlavních rolích má premiéru příští měsíc a podle traileru je samozřejmě nesmyslné soudit celý děj. I tak ale trailer podle Nichollsové zobrazuje scény, které můžou publikum rozrušit. Ellen na nich zoufale počítá kalorie a je viditelně nepřirozeně podvyživená.

Společnost Netflix se již v minulosti dostala do problémů kvůli seriálu 13 důvodů proč (13 Reasons Why). Ten zobrazuje sebevraždu teenagerky a podle kritiků mohl diváky v tomto věku k sebevraždě navádět.

Najdete na Lidovky.cz