1. února 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Arabské noci. Pražské kino Lucerna představí oceňované filmy

Kafarnaum | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kafarnaum | foto: be2can

Co byste si před pár lety představili pod pojmem arabský film? Folklór, pokus o festivalový art, propagandu, nebo nic? Pokud ani dnes o arabském filmu nic nevíte, přehlídka filmů Arabské nic v pražské Lucerně to může změnit.

V pražském kině Lucerna proběhne od 21. do 24. února přehlídka Arabské noci, která představí premiéry tří pozoruhodných filmů s blízkovýchodní tématikou: strhující libanonský Kafarnaum, komediální egyptský Yomeddine a francouzské drama Bojovnice slunce.

Všechny tři filmy měly úspěšnou premiéru na festivalu v Cannes 2018, kde byly nominovány na Zlatou palmu a Kafarnaum si kromě vynikajících ohlasů odnesl i Cenu poroty. 

Současný arabský film je nastartovaný lépe než mnohé zasloužilé evropské kinematografie. Dostává se na festivaly kategorie A, produkuje a koprodukuje desítky filmů, má svoje agilní producentská a festivalová centra a navzdory veškeré formální logice a našim stereotypům – má také silné a výrazné ženy - režisérky, producentky, herečky. 

Filmy, které vám představí festival Arabské noci

Kafarnaum libanonské režisérky Nadine Labaki je extrémně silný příběh, jak kvůli emotivnímu tématu, tak díky hercům. Film už má Cenu poroty z festivalu v Cannes 2018 a je nominován na Oscara. Některé z ohlasů mluví o filmu jako o novém Milionáři z chatrče.

Egyptskou hluboce lidskou roadmovie Yomeddine režíroval Abu Bakr Shawky, film soutěžil o Zlatou palmu na festivalu v Cannes a produkovala ho mladá producentka Dina Emam.

Bojovnice slunce, příběh ženských milic ze severního Iráku od režisérky Evy Husson, představuje kromě neznámého tématu také íránský herecký talent Golshifteh Farahani, kterou si pamatujete z Patersona, a talentovanou Kurdku s německým pasem Zubejde Bulut. Ve filme, který se také účastnil hlavní soutěže v Cannes, uvidíte i Emmanuelle Bercot.

Lidovky.cz

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na Lidovky.cz