Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Arménská hudební mystika v mistrovském provedení

The Nagash Ensemble | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy The Nagash Ensemble | foto: Rachot

The Nagash Ensemble, který vystoupí v pondělí v Sukově síni pražského Rudolfina, kombinuje spiritualitu arménské tradiční hudby s novou klasickou hudbou a post minimalismem s energií jazzu či rocku.

Tři excelentní vokalistky spolu s jedněmi z nejlepších arménských hráčů na loutnu oud, píšťalu duduk, buben dhol a piano prezentují novou hudbu amerického skladatele s arménskými kořeny Johna Hodiana komponovanou na texty středověkého arménského mystika a kněze z patnáctého století M’krticha Naghashe.

Výsledek má hloubku klasické hudby, ale zvukové barvy jej posouvají do dosud nezmapované a nadčasové roviny. Ornamenty ve zpěvu podle kritiky promlouvají obdobným hudebním jazykem jako stěžejní díla nedávné historie – například minimalistické dílo Tehilim od Stevea Reicha či hudba novátorské francouzské skupiny Magma.

Hudba arménského ansámblu je obtížně zařaditelná a přitom nabízí přesně to, co západní scéně schází: propojení spirituální hloubky, bezprostřednosti, vysoké kultivovanosti a srozumitelnosti. Repertoár je mostem mezi duchovností textů a naléhavostí lidových nástrojů.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.