Spisovatelka provede čtenáře dramatickým životem autora, jenž je podepsán pod více než čtyřmi desítkami románů, povídek a esejů, v nichž se opakovaně vztahoval k židovství, holokaustu a útrapám druhé světové války. Markéta Pilátová si rešerše ke knize chystala již v době covidové pandemie a říká, že jí téma paradoxně pomohlo období lockdownu přežít, protože to, co jsme během covidu prožívali, nebylo nic v porovnání s tím, jak musel mladý Lustig přežívat v koncentračních táborech.
Lidovky.cz: Chystaná kniha bude mít nezvyklou formu, můžete ji přiblížit?
Chtěla jsem Arnošta Lustiga, který je skutečně významná postava české literatury a historie, přiblížit zejména dnešním mladým lidem, protože si myslím, že jeho dílo i samotná životní cesta jsou stále velmi inspirativní. I proto jsme zvolili formát obrazového románu. Není to úplně komiks, pohybujeme se na půl cesty mezi psaným textem a komiksem.
Lidovky.cz: Jak dlouho kniha vznikala?
Zabývala jsem se jí už v době, kdy vrcholila pandemie, a musím říct, že psaní mi pomáhalo – i psychicky. Najednou jsem viděla, že moje osobní starosti ne že by byly banální, ale že mladý Arnošt Lustig, který byl jako teenager vězněný v Terezíně a později v Osvětimi, měl úplně jiné starosti a že se s nimi vypořádal obdivuhodným způsobem. Během lockdownu mi psaní pomohlo a svým způsobem mě i uklidňovalo, že se vlastně dá spousta kritických, fatálních situací zvládat třeba i s nadhledem a humorem. I tenhle pocit naděje a odvahy jsem chtěla předat dnešním teenagerům.