"Po dvou předchozích ročnících, které reflektovaly jak historii, tak současnost art brut, se letos chceme soustředit na filmy jediného autora, a to známého francouzského dokumentaristy Philippa Lespinasse. Ten již deset let mapuje tvorbu světových osobností art brut," uvedl organizátor přehlídky a sběratel art brut Pavel Konečný.
Mezi tvůrci, které filmové portréty představí, bude také Japonec Shinichi Sawada, jehož tvorbu nedávno ukázala výstava v pražském muzeu Montanelli. Tvorba tohoto autistického sochaře byla prezentována také v roce 2013 na benátském Bienále.
ČTĚTE TAKÉ |
Dvaapadesátiletý producent a režisér dokumentárních filmů Lespinasse je podle Konečného dlouholetým spolupracovníkem nejvýznamnější světové sbírky umění art brut ve švýcarském Lausanne a autorem řady článků, filmů a knih o tomto fenoménu. "Za jeho osobní přítomnosti uvedeme osm krátkometrážních snímků, natočených také ve spolupráci s Andressem Alvarezem v období mezi roky 2006 až 2011," dodal Konečný.
Přehlídku tradičně uzavře beseda o filmech i informacích o současném či chystaném dění v oblasti art brut. Jejími účastníky budou vedle francouzského režiséra a Pavla Konečného také Anežka Šimková z olomouckého muzea umění a Terezie Zemánková z občanského sdružení abcd Praha.
Art Brut FilmFrancouzský termín art brut označuje umění v původním, syrovém stavu. V přeneseném významu jde o umění neprofesionální, neakademické. Muzeum umění v Olomouci se problematice art brut věnuje dlouhodobě. V minulosti uspořádalo samostatné výstavy Anně Zemánkové, Cecílii Markové, Natálii Maslikové-Schmidtové a v roce 2008 i soubornou výstavu Art brut v českých zemích. |
Loni se přehlídka zaměřila na kořeny tohoto umění v bývalém Československu v době 60. a 70. let minulého století, představila však i současné tvůrce. Návštěvníci mohli spatřit sadu deseti filmů zaměřených na tvorbu neprofesionálních spontánních autorů. Šlo přitom o díla divákům běžně nepřístupná.