28. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Ať se režisér Posledního z Jediů omluví.‘ Fanoušci proti Star Wars zakládají petice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Rebelové musí naplánovat strategii. Star Wars epizoda VII: Poslední z Jediů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rebelové musí naplánovat strategii. Star Wars epizoda VII: Poslední z Jediů... | foto: Disney

LOS ANGELES Ačkoliv kritiku Poslední z Jediů oslovil, tak někteří z fanoušků ságy Star Wars z filmu nadšení nejsou. Z rozhořčení touto epizodou pak přicházejí s peticemi plnými různých požadavků. Pár vážně míněných žádostí doplňují i ty z čiré recese.

Hvězdné války rozdělily fanoušky a kritiku. Zatímco recenze na Posledního z Jediů jsou vesměs kladné, reakce publika jsou velmi vlažné. Diváci udělují filmu průměrná nebo lehce nadprůmerná hodnocení. Někteří svoje rozhořčení nad novou epizodou přetavili do rozličných internetových petic. 

Ještě před Vánoci založil George Walsh ze Spojených státu petici za úplné odstranění Posledního z Jediů z oficiálního Star Wars kánonu. Jako argument uvádí to, že epizoda VIII byla travestie, která zničila odkazu Luka Skywalkera a všech Jediů. „Drželi jsme při vás, když jste nám ubližovali, tak vás teď alespoň prosíme ať odstraníte tento film. Nechte nám naše hrdiny,“ píše se v petici. Ta má v současné chvíli více než 68 tisíc podpisů.

Podle další petice by se měl režisér Ryan Johnson za Posledního z Jediů omluvit a přiznat, že jeho epizoda dopadla strašně. „Cílem téhle petice je dát Johnsonovi na vědomí, že nepodporujeme jeho rozhodnutí. Film, který natočil, rozhodně není žádný mistrovský kousek,“ píše se v petici. Jako problémy se uvádí dětinský humor, některé zbytečné příběhové linie nebo naprosto divné chování Luka Skywalkera, které vůbec nesedělo k jeho postavě. Petice má v tuto chvíli přes 1,5 tisíc podpisů.

Kapitánka Phasma (Gwendoline Christieová). Snímek Star Wars: Poslední z Jediů (2017).
Daisy Ridleyová jako Rey. Star Wars: Poslední z Jediů.

Devátou epizodu (zatím bez podtitulu, premiéra nejspíše v roce 2019) by měl natočit J. J. Abrams. Ten je podepsaný už pod sedmou epizodou Síla se probouzí. Ta ale nedopadla podle představ některých fanoušků. „Abramsova režisérská vize vyústila de facto v předělávku Nové naděje (epizoda IV). Nebyla v tom žádná kreativita a žádný risk. Star Wars si zaslouží něco lepšího,“ píše se v popisu jedné z petic. „Na začátku nové trilogie společnost Disney slibovala, že každý díl dostane na starost jiný režisér. Tímto svůj slib porušili. Chceme, aby do režisérského křesla usedl někdo jiný,“ dodávají autoři petice. Petice má v současné chvíli téměř 5,5 tisíc podpisů. 

Proti „zdroji zla“ jde skromná petice, která chce donutit společnost Disney k prodeji práv na značku Star Wars. „Disney ničí Star Wars a činí z nich jen značku lačnící po penězích. Jak ukázala epizoda VIII, tak nemají úctu ani k postavám. Zničili rozšířené universum (expanded universe), které mělo postavy a příběhy skvělé,“ píše rozhořčený zakladatel v popisu. Petice zatím nasbírala přes 9 stovek podpisů.

To ale zdaleka není vše. Fanoušci se cítí být novou epizodou očividně hodně uraženi. Někteří požadují vystřihnutí všech trapných vtipů, kompletní remake celého Posledního z Jediů, nebo přejmenování erotického serveru Pornhub na Porghub podle papuchalkovitých bytostí v novém filmu.

  • 3Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!