Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Až 700 návštěvníků. Od pondělí bude možné pořádat venkovní kulturní akce, o týden později se přidají ty uvnitř

Doteď byl jedinou možností koncertu tzv. autokoncert. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doteď byl jedinou možností koncertu tzv. autokoncert. | foto: INSTAGRAM LEOŠ MAREŠ

Od pondělí 17. května bude možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících diváků. Podmínkou bude buď absolvování testu, odstup nejméně 14 dnů od očkování, nebo maximálně 90 dnů od prodělání nemoci covid-19. Podmínkou bude také stále ochrana dýchacích cest. Na tiskové konferenci po jednání vlády to v pondělí řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Kulturní akce, které se konají v uzavřených prostorách, vláda zřejmě povolí o týden později.

Ministerstvo kultury dnes představilo i výhled rozvolňování v kultuře až do září. Pokud by platil, zřejmě se v létě nebudou moci konat velké festivaly či koncerty s účastí přes 7000 lidí.

Podle Zaorálka se nepovedlo oproti původní dohodě s resortem zdravotnictví prosadit možnost pořádat od 17. května i kulturní akce uvnitř. Vláda ale podle něj přijala usnesení v tom smyslu, že pokud bude pokračovat příznivý trend a během dalšího týdne se docílí vývoje 75 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za týden, tak s účinností od 24. května bude možné pořádat i kulturní akce uvnitř.

Podmínkou bude maximální obsazení 50 procent kapacity míst k sezení a nejvíce 500 lidí uvnitř a 1000 lidí venku a opět buď očkování, test, nebo odstup od prodělané nemoci ne delší než 90 dní.

„Jsme rádi, že rozvolnění v kultuře přišlo. To znamená, že ještě před koncem sezony budeme moci hrát pro své posluchače. Z druhé strany velké instituce, jako jsou festivaly, divadla nebo orchestry, plánují dlouho dopředu. Takže my už jsme svoji sezonu zrušili. Nicméně nám to nezabrání, abychom v červnu neuspořádali mimořádné koncerty pro abonenty,“ řekl generální ředitel České filharmonie David Mareček. ČF právě dnes uvádí jako jeden z pilotních projektů koncert pro omezený počet posluchačů, kteří musejí podstoupit PCR test.

„Vnímáme výsledek jako pozitivní snahu ze strany ministerstva kultury, (...) byť velká část akcí je přesunuta na příští rok. Jako nebezpečné vnímáme kterékoliv restrikce přísnější než pro jiné provozy. Mám na mysli daleko větší kapacity, se kterými mohou pracovat například zoo, markety, hobbymarkety či aktivity ve veřejném prostoru, kde není vymahatelné z těch restrikcí téměř nic,“ uvedl promotér hudebních akci David Gaydečka. Přetrvávající restrikce podle něj ohrožují důvěru diváků a mohou je odrazovat od včasného nákupu vstupenek, bez nějž nelze velké akce chystat.

Národní divadlo zahajuje předprodej vstupenek na červen. Divákům nabídne výběr z repertoáru svých souborů, několik koncertů a hostování, sdělil mluvčí první české scény Tomáš Staněk. Vstupenky lze zakoupit on-line, ode dneška je také znovu otevřena hlavní pokladna na Nové scéně. Diváci musí splnit jednu ze tří zmíněných podmínek a doložit své tvrzení musejí elektronicky nebo písemným potvrzením. Diváci s platnou vstupenkou mohou u divadelních budov absolvovat v den představení bezplatně test. Předprodej zahajuje i třeba Spolek Kašpar, pokladnu dnes otevřelo i Švandovo divadlo na Smíchově a Městská divadla pražská.

Divadla jsou v ČR uzavřená od loňského podzimu a zástupci oboru se snažili na vládu apelovat s tím, že prostředí divadla patří k těm bezpečnějším. Vadilo jim ale především, že vláda nepředkládala žádné plány pozvolného uvolňování. V březnu přišli divadelníci s výzvou Chci znát, kdy hrát, v níž apelovali na masivní testování a postupující očkování, která podle nich umožní fungování kultury. „Vysoce oceňujeme přístup ministra kultury, který dokázal, že na férových podmínkách pro kulturu má zájem celá společnost,“ uvedla dnes Yvona Kreuzmannová za České středisko Mezinárodního divadelního ústavu. „V příštích týdnech se opět svobodně nadechneme, zároveň nás však čekají další výzvy v souvislosti s restartem kultury. Zůstává řada otázek, na které je třeba společně hledat odpovědi. Naše úsilí skončí s posledním respirátorem v hledišti,“ dodala.

Po 24. květnu další rozvolnění ministerstvo kultury navrhuje od 14. června při incidenci 75 nakažených týdně na 100.000 lidí. Mohly by se konat akce s maximální účastí 2000 lidí venku a 1000 uvnitř s tím, že kapacita vnitřních prostor by mohla být stále využitá jen na 50 procent a diváci akcí venku i uvnitř by měli mít ochranu dýchacích cest. Od 1. července a s incidencí 50 nakažených na 100.000 lidí by se mohlo venkovní akce zúčastnit až 5000 lidí, uvnitř 2000. Od téhož data by měla přestat platit povinnost evidence návštěvníků.

Bez omezení kapacity by se kulturní akce mohly konat až od 1. září s tím, že podle vývoje epidemické situace by se mohly akce omezit na lokální úrovni.

Pandemie z Evropy mizí. Potíže ale teprve přijdou, varuje analýza

Analýza MMF uvádí, že vždy po velkých epidemiích následovaly sociální nepokoje.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední měsíce to vypadalo, jako by pandemie v Evropě překryla ostatní problémy. Utichly sociální protesty, jako byla...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...