Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ba, ba, Jaga! Tentokrát s orchestrem

Norská formace Jaga Jazzist vystoupí 3. října v pražské Lucerně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Norská formace Jaga Jazzist vystoupí 3. října v pražské Lucerně | foto: Jaga Jazzist

„Kolik nás stojí na pódiu při koncertech? Poctivě všichni, žádné záskoky z playbacků. Deset lidí, třicet hudebních nástrojů,“ řekl v Praze při posledním koncertu Jaga Jazzist Martin Horntveth. I to bylo norské kapele málo: na turné s orchestry teď dospěli k čtvrteční zastávce v Lucerně, kde s nimi zahrají Filharmonici města Prahy.

Jako když nějaký bláznivý démon posedne školní orchestr: tak působila po přelomu milénia norská skupina Jaga Jazzist. Osm až deset muzikantů snoubilo najazzlé dechy s hrou na gramofon, elektronickými smyčkami a rockovými kytarami, pestrá architektura skladeb kombinovala styly křiklavě a v náhlých serpentinách, ale s citem. Generace, která během dospívání poslouchala velmi rozmanité žánry, se začala projevovat.

Jaga Jazzist

Jaga Jazzist: Live with Britten Sinfonia. CD vydali Ninja Tune, 2013. Koncert se koná 3. října ve Velkém sále Lucerny.

Publicisté psali o "spojení Charlese Minguse s Aphexem Twinem", a protože inteligence tu nikdy nevyšachovala ze hry funkovou a rockovou hybnost, nu-jazzové publikum nadšeně přijímalo alba A Livingroom Hush, The Stix a What We Must. Osud je zatím vlídný i k novince Jaga Jazzist with The Britten Synfonia, kterou orchestřík naživo předvede v pražské Lucerně tento čtvrtek 3. října. (Ostravský koncert s Janáčkovou filharmonií bude následovat 1. listopadu v byvším plynojemu Gong.)

Školní koncert pod vlivem LSD

Když se vůdčí duch kapely Lars Horntveth pustil v roce 2008 do psaní nových skladeb, zaslechl afrobeat nigerijského revolucionáře Fely Kutiho, který mu pomohl zaostřit vizi "neozappovského progresivního rocku, humornějšího než dřív". Tyto skladby z alba One-Armed Bandit se staly základem dobrodružství s orchestrem Britten Sinfonia: doplňují je však i starší songy. Takže současné koncerty jsou průletem celou tvorbou Jaga Jazzist, ovšem s rozšířeným zvukem.

Tři sourozenci Martin, Lars a Lisa Horntvethovi dodnes vedou desetičlenný soubor, který může připomínat studentský orchestr zmutovaný pod vlivem LSD. Vedle sebe tu stojí kytary, tuba, xylofon, gramofon, počítač nebo basklarinet – a podobně široké je i pásmo hudebních inspirací, které se tu překrývají a prolínají, aby srůstaly do nesymetrických přirozených tvarů.

Hlasitěji, pestřeji, blyštivěji

Když začínali, podněcovali Jaga Jazzist úvahy o tom, jak čilé a svobodomyslné je v Norsku hudební školství, když nese takovéhle plody. Dnes jsou hrdou součástí norského kulturního exportu, stali se akademičtějšími a jejich hudební koláže už přece jen nemají tak překvapivou jiskru jako v prvních letech. Spojení s orchestrem vede spíš k efektnější formě a vnější nablýskanosti, než aby jejich hudbu posunulo dál: vlastně je to reakce na časy, kdy je třeba oslovit publikum něčím křiklavějším, aby se rozhodlo pro koupi vstupenky. Ale energie ze živých vystoupení Jagy se neztrácí a jako ozvláštněná "bestofka" je koncertní seance dobrým intermezzem, než klan Horntvethů sešije z útržků všech možných žánrů nové autorské koláže.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...