6. října 2018 13:10 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Banksyho obraz se po vydražení za víc než milion liber před očima přítomných sám rozřezal na kusy

Obraz dívky s balónkem po skartování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz dívky s balónkem po skartování. | foto: Web Sotheby

London Malba v rámu anonymního britského umělce Banksyho se sama rozřezala na úzké pruhy poté, co byla v páteční aukci vydražena za více než milion liber. Dívka vzhlížející k červenému balónku ve tvaru srdce je jedno z nejznámějších děl slavného umělce, jehož skutečná totožnost stále není známa.

Zarámovaný obraz dívky s balónkem byl vrcholem páteční aukce v londýnské aukční síni Sotheby’s. Hned po prodeji obraz před očima přítomných lidí ale najednou projel skartovacím zařízením umístěným ve spodní části rámu, napsal server BBC.com.

Obraz dívky s balónkem po skartování.

Obraz dívky s balónkem po skartování.

Někdo z přítomných následně zachytil ve fotografii překvapené výrazy účastníků, kterou následně na svém instagramovém profilu sdílel samotný Banksy s komentářem: „jde, jde a už je pryč.“

06.října 2018 v 03:45, příspěvek archivován: 06.října 2018 v 13:15

„Zdá se, že jsme právě byli Banksyováni,“ uvedl ředitel Sotheby’s Alex Branczik. „Tohle jsme ještě nezažili,“ dodal. 

Zaměstnancům aukční síně přijde nejpravděpodobnější, že v rámu obrazu byl umístěný mechanismus na dálkové ovládání, který dílo poté rozřezal na kusy, uvedl web The Financial Times.

Stále není jasné, jak se případ bude dále vyvíjet. „Hovořili jsme s kupujícím, který byl příběhem překvapen. Diskutujeme o dalších krocích,“ uvedla Sotheby’s ve svém prohlášení. 

Po rozřezání také došlo ke spekulacím, zda cena díla, které se vydražilo za 1 042 000 liber (v přepočtu přes 30 milionu korun), ještě dále neporoste vzhledem k tomu, že se stalo předmětem jednoho z největších žertů v umění. 

Obraz dívky s balónkem.

Obraz dívky s balónkem.

Banksy se narodil v Bristolu, jeho identita však nikdy nebyla oficiálně odhalena. Proslavil se především graffiti, které se objevily na domech po celé zemi s později i na různých místech světa. Současná likvidace vlastního obrazu byla jen posledním z mnoha Banksyho protisystémovch vyjádření.

Motiv dívky s balónem se poprvé objevil na zdi v Great Eastern Street v Londýně. V roce 2017 pak byl zvoleno za nejoblíbenější umělecké dílo celého národa.

Lidovky.cz, Tereza Navrátilová

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.