20. srpna 2015 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Barokní festival Theatrum Kuks oživí letos rekonstruovaný hospital

Barokní hospital v Kuksu se po dvou letech otevírá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barokní hospital v Kuksu se po dvou letech otevírá. | foto: Wikipedia

Festival barokního divadla, opery a hudby Theatrum Kuks, který se od 26. do 30. srpna uskuteční na různých místech v Kuksu na Trutnovsku, letos nabídne téměř čtyřicet představení včetně třinácti Kuks se letos znovu otevřel po nákladné rekonstrukci.

Slavnostní zahájení festivalu bude ve středu od 17:30 pod kaskádovým schodištěm u Rentzova muzea, následovat bude mimo jiné křest knihy Berty Laufrové nazvané Šporkův Kuks. V sobotu festival uvede například mikro-operu Jana Jiráska Král Lávra v podání Královéhradeckého dětského sboru Jitro, v neděli dopoledne zazní v kostele francouzská barokní mše, na nedělní večer je připraven v sýpce v Heřmanicích barokní přepis hry Romeo a Julie.

Rekonstrukce v Kuksu

Rekonstrukce v Kuksu

Návštěvníci festivalu si také mohou v Rentzově muzeu prohlédnout výstavu miniatur Jindřicha Ulricha nazvanou Vzpomínky na baroko, ta bude otevřená až do konce září. Připravená je také prohlídka kukského vinohradu s jeho zakladatelem Stanislavem Rudolfským. Celofestivalová permanentka stojí 1200 korun, vstupné na jednotlivé dny je možné koupit za nižší ceny.

Festival se uskuteční mimo jiné v areálu hospitalu Kuks, který prošel nákladnou rekonstrukcí za 450 milionů korun. Kromě oprav budov byla součástí rekonstrukce obnova zahrady za hospitalem.

Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je sochařská výzdoba areálu od Matyáše Brauna.

ČTK