26. března 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Baťovská města vznikala po celém světě. Dokument ukáže, jak se žije ve ‚Zlínech‘

Záběr ze zlínské továrny. Snímek Batalives: Baťovské životy (2017). Režie:... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr ze zlínské továrny. Snímek Batalives: Baťovské životy (2017). Režie:... | foto: Batalives

PRAHA Pět měst na třech kontinentech. Společný mají jeden detail - všechna je založila firma Baťa. Filmaři v dokumentu představí pět obyvatel a jejich očima se divák na města podívá. Seriózní téma ale tvůrci pojali s nadhledem a vtipem. Snímek Batalives: Baťovské životy bude mít premiéru 5. dubna.

Baťovské životy. Pět hrdinů v pěti zemích na různých kontinentech ukáže život v pěti městech, jejichž vznik a historie jsou společné a jsou spojeny se jménem Baťa. Na Zlín pohlédneme očima Věry Dudíkové, která šila boty ve 44. budově bývalého baťovského areálu. V indickém Batanagaru u Kalkaty žije mladík Šona. Batangar je ale v rozkladu a lidé se bojí o svá bydlení. Sympatický důchodce Henrik z nizozemského Batadorpu vzpomíná na celoživotní práci v baťovské fabrice, kde se seznámil i se svou ženou.

Partě teenagerů z chorvatského Borova (původně Bata-Borovo) baťovský odkaz vůbec nic neříká a zajímá je především, jak z rodného města vypadnout pryč. Nejzajímavějším hrdinou pro české diváky bude nejspíše mladík z brazilského města Bataypora. Ten se totiž zamiloval do České republiky a chce se sem odstěhovat-

Fenomén Baťovských měst je pro dnešní generace již značně neuchopitelný, To se snaží změnit Karolína Zalabáková a Petr Babinec. Zábavným a odlehčeným způsobem se snaží nabídnout dokument mladým, ale i pamětníkům. Snímek Batalives se divákům již představil na festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, ale do kin míří až teď.

Plakát snímku Batalives: Baťovské životy (2017). Režie: Karolína Zalabáková a...

Plakát snímku Batalives: Baťovské životy (2017). Režie: Karolína Zalabáková a...

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!