30. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

BBC chce z Dickensových románů udělat seriál. Záštitu převezme Ridley Scott

Režisér Ridley Scott při natáčení filmu Vetřelec: Covenant. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Ridley Scott při natáčení filmu Vetřelec: Covenant. | foto: CinemArt

LONDÝN Televize BBC oznámila plány na převedení románů spisovatele Charlese Dickense do seriálové podoby. První na řadě bude Vánoční koleda. Hlavním producentem by měl být oceňovaný režisér Ridley Scott. Na projektu bude spolupracovat i herec Tom Hardy se svou produkční firmou.

Vánoční koleda od Charlese Dickense vypráví příběh Ebenezera Scroogeho. Ten je sice bohatý, ale nesmírně lakomý. O Štedrém večeru ho navštíví tři duchové Vánoc. Ty vrátí Ebenezera do různých etap jeho života a starému muži pomůžou přehodnotit jeho přístup k ostatním. Právě  Vánoční koleda by měla být první z Dickensových děl, které se dočká moderní seriálové podoby.

Charles Dickens je pro Brity jedním z nejoblíbenějších autorů se stovkami milionů prodaných výtisků jeho děl. Kromě Vánoční koledy je podepsaný třeba pod Oliverem Twistem, Kronice Pickwickova klubu, Nadějnými vyhlídkami nebo Davidem Copperfieldem. Jeho knihy se dočkaly již řady více či méně úspěšných filmových nebo seriálových zpracování.

Televizi BBC se rozhodla neudělat další tuctovou adaptaci a pro projekt sehnala velká jména. Scénář napíše Steven Knight (Špína Londýna, Nezlomná vůle). „Mít šanci se k Dickensovým textům znovu vrátit je největší privilegium. Budeme potřebovat štěstí a moudrost, abychom to udělali správně,“ řekl o projektu Knight.

 Jako hlavního producenta televize obsadila režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Vetřelec). Není známo, jestli bude Scott některý s dílů i režírovat. Na projektu bude pracovat i produkční firma Hardy Son & Baker, kterou spoluzaložil oblíbený britský herec Tom Hardy. Je tedy možné, že si Hardy v seriálu i zahraje. Soudě podle toho, že je zpravidla obazován do rolí drsných a kravavých hochů, by se dalo usuzovat, že nové adaptace rozhodně nebudou pro děti.

Z filmu Vášeň mezi řádky. Ralph Fiennes jako Charles Dickens

Populární spisovatel. Ralph Fiennes jako Charles Dickens ve filmu Vášeň mezi řádky.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.