17. prosince 2017 20:39 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Beat-festival po 50 letech. Na pódiu vystoupili Vladimír Mišík, Synkopy 61 nebo Prúdy

Vladimír Mišík na pódium pražské Lucerny během  československý beat-festivalu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Mišík na pódium pražské Lucerny během československý beat-festivalu. | foto: ČTK

PRAHA Po 50 letech se v neděli na pódium pražské Lucerny vrátil československý beat-festival a s ním i někteří z jeho tehdejších účastníků. Jsou mezi nimi třeba Synkopy 61, Vladimír Mišík i slovenská kapela Prúdy. Přišli si je poslechnout hlavně pamětníci, sál byl možná i proto upraven k sezení, obsazené ale byly i ochozy slavného pražského sálu. Návštěvníkům koncertu ve velké většině prokvétaly vlasy stříbrem, přesto mnozí třeba slavný Náhrobní kámen zpívali nahlas a někteří i se zvlhlýma očima.

První beatový festival byl několikadenní a konal se ještě v době uvolněnější společenské atmosféry v roce 1967. Byly ještě dva, v roce 1968 a v roce 1971, poté už ho ale vytlačila normalizace. Pořadatel nedělního festivalu slibuje, že příští ročník obnovené edice bude dvoudenní.

Nedělní koncert zahájili George and Beatovens s Karlem Kahovcem a Viktorem Sodomou. Karel Kahovec se zúčastnil prvních dvou historických festivalů v roce 1967 a 1968 ještě se skupinou Flamengo a Viktor Sodoma vystupoval na druhém ročníku se skupinou Apollobeat. Vystoupil vysvlečený do půl těla, s boa okolo krku tvořeném límcem z matčina kožichu a slavnou píseň Hush z té doby má dodnes v repertoáru.

Pak na pódium přišla skupina Prúdy se svým protagonistou Pavlem Hammelem, která se nejspíš jako jediná zúčastnila všech tří ročníků festivalu. Jako třetí vystoupil Energit - kytarový mág Luboš Andršt byl účastníkem třetího ročníku jako člen skupiny Jazz Q. V současné době hraje s Energitem baskytarista Vladimír Guma Kulhánek, který na stejném, třetím, ročníku vystupoval s Vladimírem Mišíkem ve Flamengu.

Brněnské kapele Synkopy 61 se někdy přezdívá Moravští Beach Boys a patří k nejstarším skupinám, které na domácí scéně hrají. Založil je tehdy čtrnáctiletý Petr Směja. Synkopy 61 získaly na festivalu v roce 1967 cenu jako nejlepší moravská skupina. Čtyři členové ze šesti jsou pamětníky historických beat-festivalů.

Vladimír Mišík a ETC....hrál až na druhém ročníku festivalu a vystupoval se skupinou Blue Effect. Dostali tehdy cenu jako skupina roku i jako objev roku a jejich nesmrtelná píseň Sunny Grave (Slunečný hrob) se stala nejlepší skladbou festivalu.

V neděli vystoupili ještě Martin Kratochvíl se svým Jazz Q, Primitives Group s Ivanem Hajnišem a závěr koncertu patřil Leškovi Semelkovi a jeho S.L.S. Speciálně k obnovenému beatovému festivalu vyšla deska s bigbítem 60. let, kromě nedělních účinkujících je na ní hudba kapel Olympic, Soulmen, Framus Five, Flamengo, Rebels, Bluesmen, Atlantis, Matadors, Vulkán, Cardinals, Komety, Crystal a Juventus. Limitovanou edici desek pokřtili Pavol Hammel, Petr Janda a Michal Prokop.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz