20. května 2012 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Beatles jdou opačně. Bude se dražit kuriózní fotka

Nedávno dražená fotografie skupiny Beatles ze série snímků pořízených k albu Abbey Road | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nedávno dražená fotografie skupiny Beatles ze série snímků pořízených k albu Abbey Road | foto: Reuters

LONDÝN Legendární čtveřice kráčí po přechodu v ulici Abbey Road - na rozdíl od přebalu stejnojmenného alba ale v opačném směru. Vzácný snímek bude hledat kupce v úterní dražbě.

Až 9000 liber (289 tisíc korun) by podle odhadů mohl stát unikátní snímek britské kapely The Beatles, který se bude dražit 22. května ve velké Británii. Legendární čtveřice na něm kráčí po přechodu v ulici Abbey Road - na rozdíl od přebalu stejnojmenného alba ale v opačném směru.

Snímek je jedním z několika málo fotek, které před nahrávacími studii Abbey Road na severozápadě Londýna pořídil již zesnulý fotograf Iain Macmillan během krátké chvíle, kdy policie zastavila dopravu. Do dražby ho nabídl soukromý sběratel.

Fotka zachycuje Johna Lennona v bílém obleku a botách, jak vede další tři členy kapely po přechodu zprava doleva. Ve verzi, která byla použita na přebalu desky Abbey Road (1969), kapela kráčí v opačném směru, tedy zleva doprava.

Najdi pět rozdílů...

Snímek použitý na přebalu alba Abbey Road

Snímek použitý na přebalu alba Abbey Road

Fanoušci Beatles mohou mezi populárnějším přebalem a prodávanou fotkou objevit  kromě směru chůze i další drobné rozdíly. Například Paul McCartney má na prodávaném snímku sandály a prázdné ruce, zatímco na albu je bos a drží cigaretu.

"Macmillan měl na fotografování 10 minut a pořídil šest fotek s Beatles kráčejících po přechodu tam a zpátky. Při fotografování stál na žebříku," uvedla Sarah Wheelerová z londýnského aukčního domu Bloomsbury Auctions.

Podle serveru deníku The Sun vzniklo ze snímku v době vzniku 25 kopií, je ale poměrně vzácné, když se některá z nich objeví na trhu.

ČTK, Lidovky.cz
M. Procházka wow ... :-) 17:51 20.5.2012

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz