5. září 2015 13:37 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Během Dnů evropského dědictví se v Česku otevře tisícovka památek

Festival barokních umění Český Krumlov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Festival barokních umění Český Krumlov | foto: Reprofoto

ČESKÝ KRUMLOV V Českém Krumlově byly v sobotu slavnostně zahájeny národní Dny evropského dědictví. V celém Česku se během nich do 13. září veřejnosti otevře asi tisícovka památek místního i světového významu. Ministr kultury Daniel Herman při této příležitosti udělil dalším pěti tvůrcům, kteří se věnují lidovým řemeslům, titul Nositel tradice lidových řemesel.

Národním koordinátorem Dnů evropského kulturního dědictví je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jeho předseda Libor Honzárek v závěru slavnosti jménem sdružení s odkazem na deficit v řádu set miliard korun týkající se oprav památek vyzval vládu, aby do návrhu nového státního rozpočtu zařadila pro oblast kultury částku blížící se jednoprocentnímu podílu výdajů státního rozpočtu. „A to v souladu s programovým prohlášením vlády,“ řekl. Podle sdružení by mělo plynout více peněz na regenerace městských památkových rezervací a zón, obnovu památek i do programu rozvoje venkova.

Herman je přesvědčen, že se rozpočet pro kulturu navýší. „Už v letošním roce 2015 jsme dosáhli historicky nejvyšší hladiny rozpočtu ministerstva kultury, 11,5 miliardy. Při dosavadních jednáních s panem ministrem financí jsme hovořili o tom, že bychom se chtěli dostat výš,“ řekl.

Lidová řemesla nemizí

Součástí národního zahájení Dnů evropského dědictví je v posledních letech udílení titulu Nositel tradice lidových řemesel. K jeho 57 dosavadním držitelům se v sobotu přidali bednář Josef Fryzelka z Vlachovic, českobudějovický Jiří Honiss, který se zabývá podmalbou na skle, řezbář Josef Komárek z Hradce Králové a kolař Aleš Uherka z Bystré u Poličky. Jedinou ženou mezi oceněnými byla Božena Vráželová z Nového Hrozenkova, jež ze dřeva dlouhá léta vyrábí štípané holubičky. Tvorbu Nositelů tradic lidových řemesel od pátku přibližuje výstava v krumlovském Regionálním muzeu.

ČTK