Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Bartoška: Návštěva Walesy na festivalu má punc výjimečnosti

Jiří Bartoška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Bartoška | foto: Salim Issa

Karlovarský filmový festival začíná přesně za dva týdny. Přestože se na výběrů filmů sám nepodílí, má i ředitel festivalu Jiří Bartoška své favority a očekávání. Letos k nim bude patřit setkání s Lechem Walesou, který přijede uvést svou filmovou biografii Walesa: Člověk naděje, a také projekce restaurovaných Ostře sledovaných vlaků. Více prozradil v rozhovoru pro Lidovky.cz

S festivalem jste spojen už dlouhou řadu let jako prezident. Podílíte se také na výběru filmů?
V tomto směru důvěřuji uměleckému řediteli Karlu Ochovi, umělecké poradkyni Evě Zaoralové a celému jejich programovému týmu. Samozřejmě o některých titulech společně diskutujeme – festival je kolektivním dílem se vším všudy.

Ředitel karlovarského festivalu Jiří Bartoška a umělecká poradkyně Eva...

Jiří Bartoška s Evou Zaoralovou.

Před pár dny byl zveřejněn program letošního ročníku – máte nějaké své favority?
Všichni vědí, že během festivalu je můj program rozdělený doslova po minutách a přestože letos máme devětačtyřicátý ročník, pracovně se již musíme věnovat i tomu nadcházejícímu- padesátému. Vím, že některé filmy bych mohl kvůli pracovním povinnostem vidět třeba jen do poloviny, takže se na ně raději podívám v klidu po skončení festivalu. Osobně se těším na uvedení rekonstruované kopie Ostře sledovaných vlaků. Jsem velmi rád, že díky festivalu se podařilo tenhle proces nastartovat a každý další opravený film je událost. Jen škoda, že jich není víc.

Letos jsou v hlavní soutěžní sekci dva české filmy – Díra u Hanušovic a Fair Play, v sekci Na východ od Západu pak ještě Rozkoš Jitky Rudolfové. Čím jsou podle vás tyhle filmy výjimečné?
Podle mne je především potěšitelné, že se urodil dostatek českých filmů, takže jsme mohli obsadit všechny soutěžní sekce a do hlavní soutěže vybrat dokonce dva filmy. Myslím však, že by nebylo správné je nějak hodnotit ještě před začátkem. Řečeno s jedním z nich – nebylo by to fair play.

ČTĚTE TAKÉ

Prozradíte už nějaké jméno ze seznamu hlavních hostů, kteří letos festival navštíví?
Prozradíme již v úterý 24. 6. na tiskové konferenci.

Jedním z hostů, kteří letos festival navštíví, bude i výrazná postava mezinárodní politické scény – bývalý polský prezident Lech Walesa, nositel Nobelovy ceny, který představí režisérskou verzi filmu Walesa: Člověk naděje, který je v současnosti k vidění v českých kinech. Proč jste se rozhodli pozvat zrovna Walesu?
Od chvíle, kdy se naskytla možnost uvést režisérskou verzi filmy Walesa: člověk naděje, jsme usilovali o osobní návštěvu Lecha Walesy – taková akce vždy přidává uvedení filmu další rozměr. Navíc Walesa je přesahovou osobností, jeho návštěva připoutá i pozornost lidí, kteří nejsou jen filmoví fandové. Do České republiky přijíždí po dlouhé době, a proto má jeho návštěva punc výjimečnosti.

Na koho z hostů festivalu z posledních let nejraději vzpomínáte?
Už jsem mnohokráte vyjmenovával různá příjemná setkání, tak si dovolím zůstat u loňského roku. Myslím, že John Travolta ukázal všem – novinářům, divákům, fanouškům – co to znamená být skutečná hollywoodská hvězda, a dokázal jim bezprostředním způsobem vrátit tu vzájemnou energii.

Kolik návštěvníků letos očekáváte, a nemáte obavy, zda bude stačit kapacita kinosálů?
V posledních letech zůstává počet návštěvníků i prodaných či vydaných vstupenek v podstatě stejný, což vychází z toho, že kapacita promítacích sálů se nemění. Bohužel nové zatím nemáme, takže se musíme přizpůsobit podmínkám, které jsou v současné době k dispozici. Bylo také třeba rozsáhlých úprav promítací techniky, ještě před pár lety jsme na digitálních nosičích měli jen pár filmů, nyní je situace naprosto opačná, minimum promítáme z klasických kopií.

Letos má být závěrečný večer včetně zakončovacího filmu přenášen také do vybraných kin. Co vás přivedlo na tenhle nápad, a můžete sdělit podrobnosti?
Chtěli jsme i slavnostní závěrečný večer přiblížit širší veřejnosti. Česká televize přenáší slavnostní ceremoniál, nám se podařilo to doplnit ve vybraných kinech o závěrečný film. Spojili jsme se se společností Aerofilms, která první přinesla do kin velmi úspěšné přenosy operních představení z Metropolitní opery a ty si získaly obrovskou oblibu. Právě zájem o podobné exkluzivní programy nás přesvědčil, že na mimořádnou událost si divák cestu do kina najde.

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

7 pozemků pro výstavbu RD - Budča - Zvolen - Slovensko
7 pozemků pro výstavbu RD - Budča - Zvolen - Slovensko

Slov. národ. povstania, Zvolen, Banskobystrický kraj, Budča, Slovensko
2 029 037 Kč