12. února 2015 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Berlinale uvedlo Padesát odstínů šedi. První ohlasy mluví o zklamání

Z filmu Padesát odstínů šedi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Padesát odstínů šedi | foto: Reprofoto

BERLÍN/ PRAHA Včera večer vstoupil slavnostní premiérou na festivalu Berlinale do světových kin dlouho očekávaný snímek Padesát odstínů šedi, natočený podle stejnojmenného erotického bestselleru. Na festivalu v Berlíně ho uvedla britská režisérka Sam Taylorová Johnsonová spolu s představiteli hlavních rolí Dakotou Johnsonovou a Jamiem Dornanem

Snímek, který američtí producenti tají do poslední chvíle a speciální projekce pro novináře neorganizovali, vstupuje do kin dnes.

Příběh známý z knižní předlohy líčí vášnivý vztah mezi milionářem a původně nesmělou studentkou literatury, která o něm přišla udělat rozhovor. Ukazuje poněkud odvrácenou stranu sexu, neboť zbohatlíkův erotický vkus je specifický a občas hraničí se sadismem.

Scénář k filmu napsala Kelly Marcelová, která pracovala na vychvalovaném snímku Zachraňte pana Bankse. Příběh je vlastně novodobou pohádkou o tom, jak mladá dívka potká svého prince a zkoumá sexualitu na své cestě k dospělosti.

Herečka Dakota Johnsonová, herec Jamie Dornan a režisérka Sam Taylor-Johnsonová...

Herečka Dakota Johnsonová, herec Jamie Dornan a režisérka Sam Taylor-Johnsonová na premiéře filmu Padesát odstínů šedi na festivalu Berlinale.

Lechtivé scény tvoří zhruba dvacet minut, tedy asi šestinu dvouhodinového snímku. I proto je ve většině zemí včetně Česka přístupný od 15 a na Slovensku či v Británii až od 18 let. Především kvůli líčení těchto scén se tato knižní trilogie stala celosvětovou literární senzací, která v rychlosti prodejů překonala i Harryho Pottera. Celkem se prodalo přes 100 milionů výtisků v 51 jazycích. Zájem se nevyhnul ani Česku, první díl si koupilo přes 200.000 lidí.

Čtěte také:

Recenze: Zbytečně dlouhé soft-porno pro dámy

Ohlasy na film se různí, převažují ale spíše ty negativní a kritické. Filmu vytýkají přílišnou délku i nechtěný humor. „Je to drama, které sotva sotva snese jeden film, natož tři (film bude mít stejně jako kniha další pokračování - pozn. red.). Čím víc si naše hrdinka začíná být vědoma, jak temné jsou Christianovy temné stránky, tím víc začíná Padesát odstínů šedi ztrácet svůj smysl pro humor a vyvolává humor nechtěný - vrcholící legračně přehnanou S&M montáží zatíženou tolika zpomalenými prolínačkami, až to vypadá, že Ana nebyla jediná, kdo měl během natáčení pásku přes oči,“ píše Justin Chang ve Variety. 

Herečka Dakota Johnson, která ztvárnila hlavní roli ve filmu Padesát odstínů...
Herečka Dakota Johnson, která ztvárnila hlavní roli ve filmu Padesát odstínů...

Někteří recenzenti filmu humor neupírají: „Největší překvapení je asi to, že Ana a Christian mají smysl pro humor. Přesto film nepředstírá, že je něčím jiným než tím, čím je: soft-pornem pro dámy, s nálepkou do 18 nepřístupné.“ Sara Stewart, New York Post.

„Film se striktně drží knihy, která začíná jako variace na Twilight ságu - což je těžko kompliment,“ píše Eric Kohn v Indiewire. „V režii Sam Taylor-Johnsonové podle scénáře Kelly Marcelové ustupuje výrazný talent za kamerou a trocha solidních výkonů několika nepopiratelným provinilým potěšením, ale většina diváků asi nebude z této víc než dvouhodinové nedomyšelné výstřednosti nadšná,“ dodává Kohn.

Z filmu Padesát odstínů šedi

Z filmu Padesát odstínů šedi

Snímek se začal natáčet v listopadu 2013 a americké studio Universal Pictures původně plánovalo premiéru na loňský srpen. Autorka románu měla při natáčení umělecký dohled a odsouhlasila prý vše, co se z filmové verze vytratilo. Představitel Christiana Jamie Dornan hrál zejména v televizních seriálech, Johnsonová debutovala na plátně v komedii Antonia Banderase Léto v Alabamě, objevila se i ve Fincherově dramatu The Social Network. Menší roli ztvárnila Marcia Gay Hardenová, držitelka Oscara za životopisný snímek Pollock.

Hudbu k filmu složil Danny Elfman, čtyřikrát nominovaný na Oscara, jehož různorodé kompozice zahrnují známou znělku k seriálu Simpsonovi i skladby k filmům Tima Burtona. Na soundtracku Fifty Shades of Grey zní také hity Franka Sinatry, skupiny The Rolling Stones či zpěvaček Annie Lennoxové a Beyoncé.

ČTK, hepHedvika Petrželková

Najdete na Lidovky.cz