18. ledna 2011 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Berlinále uvidí sedm českých filmů, na plátně se objeví Kuky i Pouta

Nový dokument Eriky Hníkové Nesvatbov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový dokument Eriky Hníkové Nesvatbov | foto: CinemartReprofoto

BERLÍN V oficiálním programu letošního filmového festivalu Berlinale se představí tři filmy z české produkce, všechny v sekci Forum mimo hlavní soutěž. Vedle dokumentu Nesvatbov na návštěvníky berlínské přehlídky, jejíž 61. ročník se uskuteční od 10. do 20. února, čekají dramata Osmdesát dopisů a Dům.

Na souběžně konaném Evropském filmovém trhu se pak promítnou další čtyři české filmy a ukázka z dokončovaného filmového debutu exprezidenta Václava Havla Odcházení, Informovala o tom Jana Černík z Českého filmového centra.Podle pořadatelů Berlinale se ve všech třech českých příspěvcích zařazených do sekce Forum spojují soukromé a společenské problémy. Dokument Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové zachycuje dění ve slovenské vesnici Zemplínske Hámre, jehož starosta se všemi způsoby snaží nezadaným třicátníkům v obci sehnat partnera, aby víska nevymřela. Uspořádá pro ně dokonce seznamovací večírek.

Celovečerní debut režiséra Václava Kadrnky Osmdesát dopisů

Sedm českých filmů a ukázka

V oficiálním programu se představí 3 filmy - Nesvatbov, Osmdesát dopisů a Dům. Návštěvníci však budou moci zhlédnout i další 4 snímky - Ať žijí rytíři, Kuky se vrací, 3 sezóny v pekle a Pouta. Z Havlova filmu Odcházení uvidí diváci jen ukázku.

naopak vypráví příběh rozdělené rodiny v Československu roku 1987, v němž tvůrce částečně čerpal z vlastních zážitků. Také novinka slovenské režisérky Zuzany Liové Dům, která vznikla v česko-slovenské produkci, je jejím prvním počinem na poli celovečerního filmu. Líčí v něm úsilí otce vybudovat pro své dcery dům, do jehož stavby přenáší všechny své ambice, které ztratil v éře komunismu. Proti jeho snu se ale obě dcery postaví. Ve snímku se objevují známí čeští herci Miroslav Krobot, Taťjana Medvecká či Ester Geislerová.

Čtěte také:

Napínavé příběhy českých filmařů
"Jsem velice rád, že se objeví v letošním Foru hned tři české filmy. Tenhle výběr představí zajímavou pestrost a potvrzuje, že mladá generace českých filmařů umí vyprávět napínavé příběhy," prohlásil podle tiskové zprávy Českého filmového centra ředitel sekce Forum Christoph Terhechte.

Oba hrané filmy si v Berlíně odbudou svou světovou premiéru. Pro Nesvatbov bude uvedení na jednom ze tří nejprestižnějších evropských festivalů mezinárodním debutem.

Sekce Forum se v programu Berlinale letos objeví už pojednačtyřicáté. Je určena hlavně mladým tvůrcům a dílům, která se nebojí experimentovat a překračovat hranice žánrů. Tento rok představí 39 snímků a šest speciálních projekcí. Jejich autoři sice nemohou pomýšlet na žádnou z hlavních cen festivalu, Zlatého medvěda nebo stříbrné medvědy, které jsou určené pro snímky zařazené do hlavní soutěže, své ceny jim ale pravidelně udělují Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI či ekumenická porota.

Kuky, 3 sezóny v Pekle a Pouta
Snímky z ČR se podle Českého filmové centra v této sekci na festivalu představily už v minulosti, v roce 1999 například dokument Sladké století Heleny Třeštíkové, v roce 2003 Klíč k určování trpaslíků Martina Šulíka a v roce 2007 . A bude hůř Petra Nikolaeva. Před třemi lety v ní slavil svoji mezinárodní premiéru dokument Občan Havel Pavla Kouteckého.

Na letošním Evropském filmovém trhu, který v Berlíně slouží k setkávání filmařů a producentů, se objeví další čtyři české filmy, jež měly premiéru loni: pohádka Ať žijí rytíři režiséra Karla Janáka, Kuky se vrací Jana Svěráka, drama 3 sezóny v pekle režiséra Tomáše Mašína a Pouta režiséra Radima Špačka. Předpremiérově se bude prezentovat ukázka z filmového zpracování Havlovy hry Odcházení, jehož se ujal sám dramatik a bývalý prezident.

Loni organizátoři Berlinale zařadili do rovněž nesoutěžní sekce Panorama snímek Jana Hřebejka Kawasakiho růže, který si odnesl dvě ceny nezávislých porot.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!