Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Berlinale zahájí Juliette Binoche v roli polárnice

Berlinale letos zahájí španělský film Nadie quiere la noche (Nikdo nechce noc)... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Berlinale letos zahájí španělský film Nadie quiere la noche (Nikdo nechce noc)... | foto: Reprofoto

BERLÍN Filmový festival Berlinale chce letos ukázat nejrůznější podoby a problémy současného světa, i když to často není ten nejkrásnější pohled. Zaměří se také na postavení žen. V hlavní sekci festivalu, který potrvá od 5. do 15. února, bude o Zlatého a Stříbrné medvědy usilovat 19 filmů a po několika letech je v soutěži i česká stopa: na rumunském filmu Aferim! se koprodukčně podílela česká společnost Endorfilm. Dva české filmy se představí v nesoutěžních sekcích: dokument Danielův svět Veroniky Liškové a slovensko-český snímek Koza.

„Náš program je bez pozlátka a ukazuje svět takový, jaký je. Ale to samozřejmě neznamená, že se vyhýbáme filmům, u nichž se lze zasmát. Smích není zakázaný,“ řekl dnes na tiskové konferenci k programu 65. ročníku Berlinale jeho ředitel Dieter Kosslick. „V soutěžní sekci se také podstatnou měrou zaměřujeme na postavení žen - hlavně na to, jak silné ženy vystupují v extrémních situacích,“ doplnil.

Právě linku silných žen by měl vyzdvihnout už úvodní snímek festivalu, kterým je španělský film Nadie quiere la noche (Nikdo nechce noc) s Juliette Binoche v hlavní roli. Snímek, který vypráví o manželce amerického polárníka Roberta Pearyho Josephine, natočila režisérka Isabel Coixetová. Podle Kosslicka je to teprve podruhé v historii Berlinale, co bude festival otvírat film, za kterým stojí žena.

Stravování v Osvětimi jako vzpomínka na válku

Berlinale letos také připomene 70. výročí konce druhé světové války. Divákům se poprvé v digitalizované podobě představí pětihodinový dokumentární film z roku 1976 The Memory of Justice (Památka spravedlnosti), který se věnuje norimberskému procesu s předními nacisty. Ve festivalové sekci Kulinářské kino se také představí francouzsko-belgický film Festins imaginaires (Imaginární hostiny), který se věnuje stravování vězňů v koncentračním táboře Osvětim.

Zlatého medvěda pro nejlepší film a Stříbrné medvědy v dalších kategoriích rozdělí sedmičlenná porota 14. února. O vítězných filmech bude kromě předsedy poroty Darrena Aronofskyho rozhodovat například francouzská herečka Audrey Tautou nebo americký producent a austor seriálu Mad Men Matthew Weiner.

O jednom ocenění je ale rozhodnuto už nyní. Čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo na festivalu převezme německý režisér Wim Wenders, kterého proslavil mimo jiné film Nebe nad Berlínem.

Malý Dan. Z filmu Danielův svět.

Malý Dan. Z filmu Danielův svět, který bude uveden v sekci Panorama.

Čtěte také:

Na festival se letos přihlásilo 7265 filmů, o 500 víc než loni. Pořadatelé jich do programu zařadili 441, celkem se během jedenácti dnů festivalu uskuteční 975 promítání. Česko má kromě koprodukčního podílu na snímku Aferim! zastoupení ještě v nesoutěžních sekcích festivalu. V sekci Panorama se představí dokumentární film režisérky Veroniky Liškové Danielův svět a v sekci Forum se bude promítat slovensko-český snímek režiséra Ivana Ostrochovského Koza.

Pořadatelé festivalu předpokládají, že na Berlinale letos stejně jako v uplynulých letech dorazí na půl milionu návštěvníků. Kromě soutěžních snímků je může přilákat i světová premiéra filmové verze erotického bestselleru Padesát odstínů šedi. Stejně jako každý rok budou i letos budit velkou pozornost i filmové hvězdy, které do Berlína na festival dorazí. Na červeném koberci by se letos měli objevit mimo jjiné Christian Bale či Ian McKellen, z hereček například Cate Blanchettová, Nicole Kidmanová nebo Natalie Portmanová.

,
Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?