Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Bez podpory nebudou filmy. Filmoví distributoři chtějí jednat o podpoře s Havlíčkem

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Filmoví distributoři se nevzdávají a chtějí o svém možném zařazení do programu COVID-kultura jednat s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO). Překvapilo je, že do programu na podporu podnikatelů v kultuře zasažených koronavirem nejsou zařazeni. Ředitel filmové distribuce Bontonfilmu Ondřej Kulhánek sdělil, že ministra žádají o schůzku, kde chtějí předložit své argumenty.

Program COVID-kultura má kompenzovat pořadatelům kulturních akcí ztráty způsobené koronavirem. V programu je připraveno 900 milionů korun, spuštěn byl 18. srpna. Za první den ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) evidovalo žádosti za 6,9 milionu korun.

Unie filmových distributorů (UFD) a zástupci filmové obce ale minulý týden upozornili, že filmová distribuce je z podpory vyloučena. Připomněli, že kvůli okamžitému uzavření kin měli distributoři a kina od počátku nouzového stavu veliké ztráty a distributoři vložili peníze do uvedení filmů, jejichž premiéry musely být zrušeny. „V tomto je situace totožná s marně vynaloženými náklady v oblasti performing arts (múzických umění) nebo filmových festivalů, které jsou do programu zahrnuty,“ uvedla unie.

„Program COVID-kultura MPO připravovalo ve spolupráci s ministerstvem kultury a projednával se s podnikatelskými subjekty z oblasti kulturně-kreativního průmyslu. Výsledná podoba je kompromis možného,“ sdělila na dotaz ČTK Miluše Trefancová z MPO. Doplnila, že i podnikatelé v oblasti kreativního průmyslu mohou čerpat podporu z jiných programů, které vznikly kvůli koronaviru. Další případná pomoc se mimo jiné odvíjí od možností státního rozpočtu, dodala.

„Vítáme snahu MPO pomoci kreativnímu businessu, ale jsme překvapeni, že je z něj vyčleněný filmový sektor - s tím jsme psali ministrovi s žádosti o schůzku, kde rádi svůj pohled budeme prezentovat a dáme k dispozici i argumenty. Teď čekáme na reakci ministerstva,“ uvedl Kulhánek.

„Unie filmových distributorů neshledává důvod k vyřazení podnikatelů z oblasti kinodistribuce z okruhu žadatelů programu, považuje to za nesystematické a diskriminační. Filmová distribuce byla výrazně zasažena, tak jako jiná zahrnutá odvětví,“ dodala UFD.

V Česku loni zavítalo do kin přes 18,3 milionu diváků, což je o 12 procent víc než předloni. Tržby se meziročně zvýšily o 15 procent na 2,6 miliardy korun. Průměrné vstupné se loni meziročně zvýšilo ze 138,82 koruny na 142,83 koruny. Ekonom Lukáš Kovanda z toho už na začátku nouzového stavu vyvodil, že průměrná měsíční ztráta kin, která by vznikla neúčastí veškerých diváků, by se pohybovala kolem 200 milionů korun.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...