24. ledna 2016 11:04 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Blaník si kvůli Ransdorfovi počkal a jeho kauzu pojal po svém. Tajemný V. H. je Žížala

Marek Daniel jako Tonda Blaník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Daniel jako Tonda Blaník. | foto: Nikolas Tušl

Miloslav Ransdorf chtěl vybrat švýcarské konto Tondy Blaníka, „odhalil“ nový díl satirického seriálu, který vyšel kvůli smrti europoslance se zpožděním. Díl s názvem Tajemný V. H. přináší vlastní verzi výkladu poslední kauzy, ve které Ransdorf figuroval. Jako každý jiný díl seriálu je i tento plný ostřejších výrazů.

Blaník se případem začal zabývat ze strachu svých klientů z vrchních pater české politiky. O „uspořený pandurný“ měl například strach lobbista Marek Dalík. Po pár telefonátech se ale doposud klidný Blaník rozčílí. Zjistí, že Ransdorf chtěl vybrat konto s jeho zisky proudícími ze zákulisních politických aktivit.

Tvůrci se jako vždy nebáli sprostých slov a barvitých označ

ení. I ta nejspíš patřila mezi faktory, proč díl po smrti Miloslava Ransdofa pozdrželi. Blaník Ransdorfa v telefonátu s kolegou Liborem označuje jako „křivohubýho bambulu“ a později na něj samotného křičí do telefonu. Samozřejmostí jsou pro cholerického šéfa kanceláře ostrá slova.

Zároveň se v této epizodě přiostřil vztah Blaníka a jeho asistenta Žížaly, který je oním tajemným V. H. Společně s Blaníkovou matkou chtěl totiž poslat 9 miliard do fondu na snížení státního dluhu, který založil prezident Zeman. Právě lobbistova matka je v seriálu již dlouhodobě v „úzkém kontaktu“ s hlavou státu.

Kancelář Blaník

Kancelář Blaník je politicko-satirický seriál, který vysílá internetová televize Stream.cz od dubna roku 2014. Hlavních rolí se ujali Marek Daniel (Tonda Blaník), Michal Dalecký (Žížala) a Halka Třešňáková (Lenka).

Lidovky.cz