25. ledna 2012 16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Blízkovýchodní konflikt se nastěhoval do DOXu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Instalace německého autora Volkera Märze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Instalace německého autora Volkera Märze | foto: ČTK

PRAHA Konfliktní soužití národů na Blízkém východě očima evropských umělců v konfrontaci s umělci z obou zainteresovaných území vystavuje centrum současného umění DOX.

Výstavu, která zahrnuje díla čtyř desítek umělců a skupin, připravily kurátorky Tamara Moyzesová a Zuzana Štefková. Projekt také demonstruje historickou i současnou provázanost Evropy a Blízkého východu.

Kurátorky vycházely z toho, že média dnes nabízejí tolik obrazů zachycujících války a etnické konflikty všude na světě, že čtenář novin či divák televize zná daná místa i přesto, že je nikdy nenavštívil. Příkladem takového často zmiňovaného konfliktu je právě Blízký východ.

Napětí mezi kulturami

Mnozí umělci vystavující v DOX nalézají kořeny dnešního problému v evropském antisemitismu, který vedl k exodu Židů do Palestiny. Jiní sledují napětí mezi kulturami v dnešní Evropě a ukazují, jak tenká je hranice mezi strachem, náboženskou či rasovou nesnášenlivostí a fyzickým násilím, ať už jde o současné projevy nenávisti k Židům nebo o strach z islámu. Výstava zahrnuje jak díla vycházející z přímé zkušenosti, tak ta, která čerpají inspiraci z mediálního zobrazení konfliktu. Českou a slovenskou scénu zastupují Milan Kohout, Milan Kozelka, Radim Labuda, Ivan Vosecký či jedna z kurátorek Tamara Moyzesová.

Z expozice v Centru současného umění DOX

Z expozice v Centru současného umění DOX

Součástí výstavy, která potrvá do 20. dubna, bude doprovodný program filmových projekcí a konference, na níž vystoupí palestinští, izraelští a evropští umělci společně s mírovými aktivisty a odborníky na blízkovýchodní kontext. Konference by se měla zabývat tím, jak mediální obraz konfliktu tvaruje či deformuje jeho podstatu, a ukázat možné dopady umění zabývajícího se touto problematikou.

ČTK
  • 0Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!