Filmovku zahájí česká sci-fi. Letní filmová škola nabídne Almodóvara nebo praotce čínských bojovníků

  15:00
Do roku 2041 přenese diváky zahajovací film letošní Letní filmové školy Bod obnovy, ojedinělý exkurz českých filmařů do žánru sci-fi. Pořadatelé včera odhalili většinu programu přehlídky a oznámili také jména laureátů čestných cen, jednu z nich dostane herec Ivan Trojan.

Václav Neužil a Matěj Hádek ve filmu Bod obnovy | foto: Bioscop

Morální dilemata spojená s lidskou smrtí a se způsoby, jak ji obelstít, stojí v centru sci-fi detektivky Bod obnovy, kterou natočil debutující režisér Robert Hloz. Příběh zasazený do nedaleké budoucnosti je postavený na předpokladu, že bude možné pokračovat v násilně přerušeném životě, pokud si dotyčný bude pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti.

Film vznikal devět let a ve výsledku je koprodukcí Česka, Slovenska, Polska a Srbska. Hlavní roli agentky Trochinowské ztvárnila herečka Andrea Mohylová, další role například Matěj Hádek, Václav Neužil nebo Karel Dobrý.

Jednu z prvních příležitostí lákavě prezentovaný snímek zhlédnout nabídne Letní filmová škola, kterou Bod obnovy v sobotu 29. července slavnostně zahájí. Atraktivní položkou programu je i setkání s hercem Ivanem Trojanem, který převezme jednu z letošních cen pořádající Asociace českých filmových klubů. Dalšími ohlášenými laureáty jsou slovenský režisér Miloslav Luther a chorvatský absolvent pražské FAMU Rajko Grlić.

Filmografii Miloslava Luthera zdobí zejména díla vytvořená ve spolupráci se scenáristou Vladimírem Körnerem, jejich společnou prací je například historická minisérie Lékař umírajícího času z roku 1983. Rajko Grlić patří do skupiny výrazných tvůrců z někdejší Jugoslávie propojených s českou kulturou, jimž bude věnována jedna z programových sekcí Letní filmové školy. Výběr Grličových filmů podle pořadatelů slibuje revizi partyzánského kultu, švejkovský pohled na jugoslávskou armádu či variaci na pohádku o hloupém Honzovi.

Hostem letošní přehlídky bude také devětatřicetiletý chilský tvůrce Fernando Guzzoni: „Režisér nesmlouvavých dramat mapujících obecně temná zákoutí lidské duše a zlomené osudy, stejně jako čistě chilská témata související s vyrovnáváním se jeho rodné země s temnými kapitolami minulosti,“ charakterizují jej pořadatelé.

Bojová umění a Almodo´´var

Programová sekce Ikona letos představí osobnost španělského režiséra Pedra Almodóvara, zájemcům jej přiblíží odborník na Almodóvarovu tvorbu José Arroyo. Absolventi letošní LFŠ budou v rámci filmové čítanky poučeni o italském neorealismu a tradiční velká retrospektiva je tentokrát věnována jednomu z nejvýznamnějších žánrových tvůrců klasického Hollywoodu Howardu Hawksovi, režisérovi westernů Červená řeka a Rio Bravo, komedií Jeho dívka Pátek nebo Leopardí žena a také gangsterského filmu Zjizvená tvář, jehož novější verzi posléze natočil Brian De Palma.

Sekce Terra Festivalis, jež představuje národní kinematografie, se tentokrát zaměří na Brazílii a nabídne témata od začleňování původních obyvatel do současné brazilské společnosti přes život za Bolsonarovy éry po problematiku integrace trans osob do současného brazilského společenského systému.

Historické okénko Příběh jednoho filmu letos představí snímek Dotek zenu z roku 1971. Jde o stěžejní dílo čínského režiséra Kinga Hua, který svou tvorbou předznamenal éru globálních hitů s bojovými uměními, z nichž nejznámější je Tygr a drak (2000) Anga Leeho.