12. srpna 2019 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Boháči loví ubožáky.‘ Akční snímek Lov se po komentářích Donalda Trumpa odkládá na neurčito

Betty Gilpinová jako Crystal. Snímek Lov (2019). Režie: Craig Zobel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Betty Gilpinová jako Crystal. Snímek Lov (2019). Režie: Craig Zobel. | foto: Universal Pictures

LOS ANGELES Kontroverzní „vyvražďovací“ snímek Lov (The Hunt) se dostal do problémů. Po střelbách v Daytonu a El Pasu společnost Universal Pictures odložila americkou premiéru na neurčito. Konkrétní vinu na tom má i reakce Donalda Trumpa na sociálních sítích. Čeští diváci nicméně film bez problémů uvidí - distributor CinemArt ho pošle do tuzemských kin 26. září.

Dvanáct unesených Američanů. Smolaři mají posloužit jako cvičné terče pro bohaté snoby, které už nebaví střílet obyčejnou zvěř. Člověk dokáže myslet, skrývat se a bojovat, když k tomu dostane příležitost. Bohatí rádi zaplatí tučné sumy za to, aby se mohli královsky pobavit a zastřílet si.

Už z této premisy není těžké pochopit, proč byla premiéra filmu v Americe zrušena. Důvodem byly hlavně nedávné střelby v El Pasu (psali jsme ZDE) a ve městě Dayton (psali jsme ZDE), při kterých zahynulo celkem víc než třicet lidí. Poslední „tečkou“ byl Tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa právě ke střelbám, který film a obecně Hollywood odsoudil jako ty pravé viníky. Trump je znám poměrně nevybíravým postojem k hollywoodským umělcům, kterým sám leží dlouhodobě v žaludku. 

„Ten film, který bude mít brzy premiéru, byl vytvořen jen k tomu, aby zaséval nenávist. Vytvářejí vlastní problémy a pak za ně viní jiné. Jsou to ti skuteční rasisté a pro naši zem jsou velmi špatní!“ píše Donald Trump v příspěvku. Ačkoliv v něm Trump žádný konkrétní film nejmenuje, televize Fox News v tom měla jasno. Podle ní prezident myslel právě Lov, film, ve kterém „boháči loví ubožáky“.

„Stojíme za svými filmaři a budeme dále distribuovat filmy odvážných a vizionářským tvůrců, jako těch, kteří jsou podepsaní pod tímto satirickým sociálním thrillerem. Chápeme ale, že nyní není ten správný čas na premiéru tohoto filmu,“ odůvodnila odložení firma Universal Pictures, distributor snímku, v oficiálním prohlášení

Nejde přitom o žádnou „béčkovou“ produkci. Režisér Craig Zobel (Nařčení, Úžasný svět hudby) sice pojmem příliš není, ale pod scénářem snímku je podepsán Damon Lindelof. Ten je podepsaný pod úspěšnými velkofilmy jako Světová válka Z s Bradem Pittem v hlavní roli nebo sci-fi podívanou Star Trek: Do temnoty

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.