Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Bolševická koleda nebo zamaskovaná reklama. Jaké jsou nejhorší české vánoční písně?

Období vánočních písní, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Období vánočních písní, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Důvod může být vlezlá melodie, nesmyslný text nebo prosté vykrádání. Některé vánoční písně by ale měly zůstat jenom ve vzpomínkách. Server Lidovky.cz vám nabízí hned sedm kandidátů.

Anketa

Jaká česká vánoční píseň je podle vás nejhorší?

Vánoce, Vánoce přicházejí 336
Vánoce na míru 61
Vánoce hrajou Gloria 86
To k Vánocům patří 25
Kouzelná noc 26
Vánoce TV Nova 342
Sliby se mají plnit o Vánocích 83

Vánoce, Vánoce přicházejí
Jaromír Vomáčka, hitmaker šedesátých let, vytvořil jednu z nejprofláklejších vánočních písní všech dob. „Vlastně bolševická ‚koleda‘, vzniklá proto, aby si za minulého režimu lidi nezpívali Narodil se Kristus pán, ale tuhle zpotvořeninu o kaprovi pod skříní a vánočce pro kočku. Myslel jsem, že se na ni po roce 1989 zapomene, ale ono ne - dodnes ji v předvánočním čase slýchám v obchodních centrech. A nestačím se divit,“ píše o písni Ondřej Bezr.

Vánoce na míru
Vánoce na míru jsou v podstatě jen na obchodnímu portálu MALL.CZ., kterému slouží jako podkres do všech reklam. Řemeslně dobře odvedená písnička se tak navždy zapíše do uší posluchačů spíše jako sváteční hymna konzumu.

Vánoce hrajou Gloria
Petr Kotvald má na svém kontě hned několik svátečních „pecek“. „Já jsem víc, jsem dáreček. Pro holky velký,“ zpívá Kotvald v písni, která by se stejně dobře vyjímala na prosluněné pláži. Vlezlá melodie se dostane i za záhyby zimního kabátu. 


To k Vánocům patří

„To k Vánocům patří, tak jak děda Mráz, jak svíčky a kapři, jak víra, co je v nás.“ Text této písně působí jako sešitý horkou jehlou. Děda Mráz kruté vytlačil Ježíška. Přitom originál, píseň Happy X-Mass od Johna Lennona, je jednou z největších klasik v éteru českých rádií.

Kouzelná noc
Recept na úspěšnou koledu? Vykradení klasické koledy a přidání tanečního rytmu od druhé poloviny skladby. Kapela Lunetic, která vrcholu popularity dostala koncem devadesátých let, o tom ví svoje.

Vánoce TV Nova
Píseň kapely Mirai Když nemůžeš, tak přidej je hitem českého éteru. Novácká vánoční verze ale působí jako trest. Ochotnické selfpromo mělo zůstat pouze v rovině nápadů. S koledami podobného ražení každý rok přichází třeba i rádio Evropa 2.

Sliby se mají plnit o Vánocích
V případě písně Janka Ledeckého jde hlavně o otázku, kolikrát za den jste ji ochotni slyšet. Může se zdát, že rádia v čase svátečním občas nehrají nic jiného. Pomoc přichází v podobě tlačítka off na rádiu.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?