Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Boskovice 2016 vrcholí. Letní kino rozvibrují Michal Prokop, Tichá dohoda i Schwarzprior

Pavel Karous se svou instalací - pomníkem sociologa Bruna Zwickera - na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Karous se svou instalací - pomníkem sociologa Bruna Zwickera - na... | foto: Petr Zewlakk Vrabec

BOSKOVICE O víkendu vrcholí čtyřdenní festival pro židovskou čtvrť Boskovice. Multižánrová akce v sobotu večer hostům nabídne na hlavní hudební scéně v amfiteátru letního kina zvučná jména jako Michal Prokop-Luboš Andršt-Jan Hrubý Trio, Tichá dohoda, Schwarzprior nebo My Dead Cat. Hradní zříceninu oživí představení Divadla Continuo a brněnského Buranteatru.

„Tichá dohoda na festival dorazí oslavit třicátý rok existence a zahraje v rozšířené nástrojové sestavě. Koncert Michala Prokopa před čtyřmi lety zkomplikovala průtrž mračen, věříme, že letos ke spokojenosti hostů i kapely počasí vyjde líp,“ řekl dramaturg scény a šéf festivalu Čestmír Huňát. Krom stálic české hudební scény se v sobotu večer představí brněnský postrojový projekt My Dead Cat, slovenská kapela Los Massakeros a ostravští Schwarzprior.

Na scéně v zámeckém skleníku sobotní večer naplní tradiční Česko-německá jazzová scéna. Německo zastoupí Jo Aldingers DOWNBEATCLUB a německo-česko-americké trio Heinz/Cremaschi/Antalová, současný český jazz ukáže Madfinger a Tarapaca Jazz.

Podstatnou součástí sobotního odpoledne jsou divadelní představení na boskovickém hradě. Letos zřícenina ožije pohybovým představením NOW..? Divadla Continuo. „Continuo v inscenaci dává v plen sebe sama. Koncept staví na individuálních cestách a aktuálních rozpoloženích performerů, přesto je improvizován jen z části. Hledá odpověď na otázku, zda jsme schopni říct něco autentického nebo už můžeme jen opakovat, kopírovat, stříhat a lepit,“ popsal divadelní dramaturg Jiří Honzírek.

Divadla, výstavy i filmy napříč srdcem města

Na hradě se představí také brněnský Buranteatr s monodramatem Inspirováno láskou v podání herce Filipa Tellera. Další festivalové monodrama najdou hosté festivalu v sobotu dopoledne v Panském dvoře. Židovskou dvojroli v ceněném představení Chudí v Lodži podle stejnojmenné knižní předlohy ztvární herec ústeckého činoherního studia Jaroslav Achab Haidler.

Festival prolíná množství dalších míst – jak v židovské čtvrti, tak v širším historickém centru města. Italsko-americký projekt Khaossia v sobotu večer rozezní synagogu, spisovatel Ondřej Buddeus povede před místním antikvariátem tvůrčí workshop Literární kutilství, kino Panorama nabídne od rána do noci filmové projekce novinek i kultovních kousků české i zahraniční kinematografie.

Součástí celého trvání festivalu jsou výstavy v režii kurátorky Musea Kampa Heleny Musilové. Letos mezi expozicemi vyniká instalace Pavla Karouse ušitá na míru historii města – pomník židovského sociologa Bruno Zwickera, který se na Boskovicku narodil. Dalšími vystavujícími umělci jsou Deana Kolenčíková, Vladimír Havlík a Michaela Pospíšilová Králová.

Festival v roce 1993 vznikl z iniciativy místních obyvatel, kteří ve snaze zachránit židovskou čtvrt, kterou město chtělo zbourat, oslovili spolek pro podporu kulturní činnosti Unijazz. Ten uspořádal první ročník festivalu s cílem čtvrť zviditelnit a přilákat k ní pozornost médií i investorů. Po více než dvaceti letech se náš původní cíl dá považovat za naplněný, přesto stojí za to každoročně připomenout, jak se stav čtvrti vyvíjí dál, stejně jako vytvořit prostor pro debatu o aktuálních sociálních tématech v kontextu dějin, které z místní židovské čtvrti sálají,“ uzavřel Huňát.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...