2. března 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Brak a horor opanuje kino Aero. Zítra začíná Festival otrlého diváka

Zlý Večerníček (Evil Toons, USA 1992) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlý Večerníček (Evil Toons, USA 1992) | foto: Reprofoto

PRAHA Od 3. do 8. března mohou příznivci okrajových filmových žánrů zamířit do pražského Aera, kde je čeká přehlídka novinek i starších pecek z kategorie braku, hororu, extrému, béček, péček a dalších okrajových žánrů. Festival Otrlec slavnostně zahájí projekce nového filmu Marjane Satrapi s názvem Hlasy.

Tato íránsko-francouzská režisérka, která má na kontě oscarovou nominaci za film Persepolis, tentokrát natočila krvavou psychoromanci. „Hlasy představují ten typ filmu, který si užijete tím více, čím méně o něm předem víte. Snad tedy postačí decentně naznačit, že za obsah hrdinovy ledničky by se nemusel stydět ani samotný Jeffrey Dahmer a že zásady úklidu domácnosti zřejmě odkoukal z nějakého dokumentu o dalším povedeném domácím kutilovi Edovi Geinovi,“ komentuje snímek jeden z dramaturgů festivalu Petr Šaroch.

Marjane Satrapi natočila krvavou psychoromanci Hlasy.

Marjane Satrapi natočila krvavou psychoromanci Hlasy.

Přehlídka, která nabídne celkem 17 projekcí, je v letošním roce věnována dětem. „Vrátili jsme se do svých dětských let, ze kterých jsme vylovili všemožná traumata, která se pak promítla do výběru letošních filmů,“ říká za organizátory dramaturg Antonín Tesař. K těmto traumatům patří podle něj palčivá otázka, kdo nosí dárky o Vánocích, ve filmu 3615 Volejte Santu (Game Over, Francie 1989), dále otázka, zda si nás Santa Claus všechny nepodmaní ve filmu Santa si podmaňuje Marťany (Santa Claus Conquers the Martians, USA 1964), podvědomá hrůza z Večerníčkova strnule upřeného pohledu ve filmu Zlý Večerníček (Evil Toons, USA 1992), oidipovský komplex ve filmu Tabu (Taboo, USA 1980) (5) i podezření, že literatura je zlo, které pro nás ztělesňuje film Babadook (Austrálie 2014).

Nejhorší film pro děti v dějinách

Vůbec poprvé v historii festivalu bude jedna projekce přístupná pro publikum mladší patnácti let a dětští diváci na ní budou velmi vítáni. „To ale neznamená, že budeme pouštět jen tak ledajaký dětský film. Naopak, máme v plánu vystavit nejmladší generaci pravděpodobně nejhoršímu filmu pro děti v dějinách,“ vysvětluje zakladatel festivalu David Čeněk. Nedělní projekci filmu Santa si podmaňuje Marťany (v neděli 8. března od 16 hodin) v originálním znění doprovodí mateřský hlas první dámy festivalu Samanthy Bifidus, která bude tlumočit přímo do sálu.

Z filmu Santa si podmaňuje Marťany (Santa Claus Conquers the Martians, USA 1964)

Z filmu Santa si podmaňuje Marťany (Santa Claus Conquers the Martians, USA 1964)

Oblíbený simultánní překlad nebude samozřejmě chybět ani u dalších filmů, tentokrát už pro dospělé: Zlý Večerníček, Odysea rockových mimozemšťanů a El Santo a orlice.

Po skončení pražské části Festival v ozvěnách dorazí také do brněnského kina Scala v pátek 13. (března) a na dva dny do královéhradeckého Bia Central (27. – 28. března).

hepHedvika Petrželková

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz