26. června 2016 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Bratříček Karel. Režisérka Krystyna Krauze nabídne polský pohled na osudy Karla Kryla

Karel Kryl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Kryl. | foto: Artcam

PRAHA Celovečerní dokumentární film polské režisérky Krystyny Krauze přibližuje neznámé událostí z legendárního písničkáře a přibližuje ho polskýma očima. Snímek natočený v česko-polské koprodukci bude do kin uveden 25. srpna. Krauze, která studovala v Česku, natočila například film o režisérce Agniszce Holland Návrat Agnieszky H., který se rovněž dotýkal českých dějin a polsko-českých vztahů.

Ve snímku kromě českých zástupců (Jan Kryl, Miroslav Kovařík, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jiří Černý a další) vyprávějí o svých setkáních s Krylem také polská režisérka Agnieszka Hollandová nebo zpěvák Michał Tarkowski.

Autorka filmu Krauze si mimo jiné klade otázku, co bylo na Krylovi tak přitažlivého, že si více než dvacet let po jeho smrti lidé stále zpívají jeho skladby nebo proč písničkář, kterého milovaly davy, umíral opuštěný a zatrpklý. Kromě písniček, které nazpíval v češtině i polštině, diváci ve filmu uslyší promlouvat Kryla z dosud nezveřejněných nahrávek z Rádia Svobodná Evropa a různých amatérských záznamů.

Karel Kryl na Filozofické fakultě UK.

Karel Kryl na Filozofické fakultě UK.

Režisérka Krauze, jejíž životní osud je úzce spjat tvorbou i osobními kontakty s Karlem Krylem, je zároveň vypravěčkou dokumentu. Připomíná, že Kryl nazpíval mnoho svých písní v polštině. V roce 2014 v Česku vyšla deska Solidarita - záznam koncertu v Německu, jenž Kryl věnoval polským exulantům, kteří se ocitli na Západě po vyhlášení výjimečného stavu v prosinci 1981.

Krauze se během studií politologie na univerzitě v Gdaňsku v druhé polovině 80. let angažovala v polském opozičním hnutí. Od roku 1988 působila v československo-polské Solidaritě. Účastnila se demonstrace 17. listopadu 1989 a dva dny nato byla deportována z tehdejšího Československa s razítkem „nežádoucí osoba“. Po změně režimu vystudovala dramaturgii na pražské DAMU, scenáristiku na Státní vysoké filmové, televizní a divadelní škole v Lodži a Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Do polštiny přeložila přes tři desítky divadelních textů českých autorů.

V roce 2014 natočila celovečerní dokument Návrat Agnieszky H. (spol. režie Jacek Petrycki) o polské režisérce Agnieszce Hollandové a jejím vztahu k Československu. V současnosti pracuje na dokumentárním cyklu mapujícím situaci žen v zemích bývalého Sovětského svazu, zejména v Tádžikiskánu a Uzbekistánu.

Karel Kryl se narodil v roce 1944 v Kroměříži. Vystudoval keramickou školu, ale proslavil se jako písničkář a básník. Stal se legendou svobodné kultury nejen pro mladou generaci 60. let, která se nemohla smířit s okupací tehdejšího Československa v roce 1968, ale zůstal pojmem i pro generace následující. Kryl žil od roku 1968 v Německu, po roce 1989 se však do tehdejšího Československa pravidelně vracel. Zemřel ve věku nedožitých 50 let v Německu.

ČTK