2. května 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Britové natáčejí válečný velkofilm. Letecké eso si zahraje Kryštof Hádek

Iwan Rheon jako polský pilot Jan Zumbach. Snímek Hurricane (2018). Režie: David... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iwan Rheon jako polský pilot Jan Zumbach. Snímek Hurricane (2018). Režie: David... | foto: Rakuten Cinema

LONDÝN Snímek Hurricane, pojmenovaný podle nejslavnějšího stíhacího letadla Britského královského letectva, pojednává o 303. stíhací peruti složené převážně z Poláků. Mezi nimi ale sloužil i Čech Josef František (Kryštof Hádek). Hádek si zahraje po boku Iwana Rheona, který je divákům známý hlavně jako Ramsay Bolton ze seriálu Hra o trůny. Snímek bude mít britskou premiéru 7. září 2018, datum české premiéry oznámeno není.

Byli ochotni obětovat vlastní život, aby zachránili cizí zem. Polská 303. stíhací peruť se skládala z odhodlaných mužů, kteří viděli Varšavu hořet, Polsko se rozpadnout a Paříž se vzdát. Jsou odhodlaní nacistickou hrozbu zastavit za každou cenu. V peruti sloužili Polsku oddaní muži jako Jan Zumbach (Iwan Rheon), Witold Urbanowicz, Miroslav Feric, ale i český stíhač Josef František (Kryštof Hádek).

Sadistický a prohnaný Ramsey Bolton (Iwan Rheon). Hra o trůny - šestá série.

Sadistický a prohnaný Ramsey Bolton (Iwan Rheon). Hra o trůny - šestá série.

Problémem ale je, že britské velení těm „zpropadeným Polákům“ ani za mák nevěří a bojí se jim svěřit „Hurikány“, ikonické vzdušné stíhačky. Poláci tak kromě Luftwaffe musí bojovat i se samotným armádním zřízením státu, kterému se dobrovolně rozhodli pomoct. Bitva o Británii je na spadnutí a hrstka mužů se chystá předvést, co dokážou.

Do režisérského křesla usedl David Blair (Bert a Dickie, The Messenger). Scénář napsali Robert Ryan (Interstellar Wars) a Alistair Galbraith (dlouhá řada britských seriálů). Ačkoliv se datum premiéry blíží, o filmu mnoho podrobností známo není.

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz