Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

,Buď to nepochopíte, nebo se vám to nebude líbit.‘ Kritici cupují Artemise Fowla

Snímek Artemis Fowl (2020). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Artemis Fowl (2020). | foto: DISNEY

LOS ANGELES Artemis Fowl, jeden z nejočekávanějších letošních filmů od studia Disney, měl v Americe premiéru. První recenze ale místo zázraků dávají tušit pořádný filmový problém. Artemis Fowl se ani trochu nepovedl.

Artemis Fowl (Ferdia Shaw) je geniální syn jednoho z nejlepších kriminálníků na světě (Collin Farrel). Jenže celé je to trochu komlikovanější, protože Fowlovic rodina má přístup do jiných světů obydlených roztodivnými pohádkovými postavami. 

Obálka knihy Artemis Fowl.
Snímek Artemis Fowl (2020). Režie: Kenneth Branagh.

Když Artemisův otec zmizí neznámo kam, vymyslí mladík důmyslný způsob, jak ho najít. Unese kapitánku skřítkovské říše Myrtu Krátkou (Lara McDonellová), aby získal obrovské výkupné. Tak to přece zločinci dělají, no ne? Za nekale získané peníze pak hodlá platit pátrání po svém otci. Tohle se přeci nemůže pokazit, ne? Podleš všeho pokazilo a to nejen po příběhové stránce. 

„Artemis Fowl selhává v úplně té základní otázce filmové zábavy. Nechci s těmi postavami strávit už ani chvilku,“ napsal Scott Mendelsohn, recenzent magazínu Forbes.

Kritikou nešetří ani Helen O´Harová z magazínu Empire. „Scénář založený na prvních dvou knihách série působí, jako kdyby byl nařezán na cáry a poslepován zpět dohromady. Sám Fowl v podání herce Shawa se za celý film v podstatě nehýbe a působí, že neví, co většinu času dělá.

„Film neustále přeskakuje z postav a dějových linek takovým způsobem, že si divák vlastně nedokáže poskládat, jak to spolu celé souvisí,“ je přesvědčená Kate Erblandová z webu IndieWire. 

Filmový vlogger Dan Murrell shrnul svůj názor velmi jednoduše: „Artemis Fowl není jen špatný film. Je to totiž úplně legendárně špatný film.“

„Pokud jste nečelti knihy, nepochopíte z filmu skoro nic. Pokud jste je četli, nebude se vám film líbit,“ myslí si Rob Thomas z Captiol Times.

Za filmem podle bestsellerové knižní série spisovatele Eoina Colfera stojí herec a režisér Kenneth Branagh. Ten sice režíroval například poslední Vraždu v Orient expresu (2018) a Popelku (2015), ale až u Artemise Fowla narazil na skutečný oříšek. „Trvalo mi dlouho, než jsem zjistil, jak propojit magii s pohádkovými bytostmi a moderní svět s jeho výdobytky,“ sdělil pro web ET.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...