8. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Bude na Oscarech vůbec někdo? Sexuální skandály zahýbou galavečerem, Spacey má smůlu

Herec Kevin Spacey. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Kevin Spacey. | foto: ČTK

LOS ANGELES / PRAHA Příští slavnostní galavečer předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd, bude velmi odlišný od předchozích ročníků. Série sexuálních skandálů v Hollywoodu výrazně ovlivní průběh celého ceremoniálu.

Na internetu jsou vyvěšené dvě petice (zde a zde) za vyloučení Caseyho Afflecka ze slavnostního ceremoniálu. Casey Affleck měl v roce 2009 při natáčení filmu I am Still Here sexuálně obtěžovat producentku Amandu Whiteovou.

Možné Affleckovo vyloučení by tak narušilo dlouholetou oscarovou tradici. Ta spočívá v tom, že cenu pro nejlepší herečku vždy předává loňský vítěz Oscara pro nejlepšího herce. Sošku loni získal právě Casey Affleck za svou roli ve snímku Místo u moře.

Kriminální thriller Wind River byl jediným letošním oscarovým kandidátem produkční společnosti Weinstein Company. Na základě sexuálního skandálu zakladatele společnosti, magnáta Harveyho Weinsteina, film přetrhal s firmou veškerá spojení. Stalo se tak po zásahu režiséra Taylora Sheridana a herce Jeremyho Rennera, představitele hlavní role.

Wind River je snímek, ve kterém sexuální obtěžování a znásilňování tvoří jedno z ústředních témat. Sexuální predátorství v Hollywoodu je velmi aktuální téma a tak tomu pravděpodobně ještě nějakou dobu bude. Podle filmových expertů by to mohlo znamenat, že o vítězi v oscarovém klání je už vlastně rozhodnuto předem.

Karlovy Vary, 02.07. 2017, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Casey...
Filmový producent Harvey Weinstein během interview v New Yorku v roce 2011.

Všechny prachy světa (All the Money in the World) je připravovaný biografický snímek režiséra Ridleyho Scotta. Podnikateli Paulu J. Gettymu unesla italská mafie ´Ndrangetha vnuka.

Právě Paula Gettyho si zahrál oscarový herec Kevin Spacey, který měl být za svůj výkon ve filmu nominován na Oscara za vedlejší mužskou roli. Tomu je teď konec. Akademie filmového umění a věd, který ceny uděluje, se od Spaceyho distancovala na základě řady obvinění ze sexuálního obtěžování.

Hollywoodské sexuální skandály ještě pravděpodobně nejsou u konce. Už teď je ale jasné to, že další ročník slavnostního galavečera udělování Oscarů bude docela jistě výjimečný a pravděpodobně v mnohem napjatější atmosféře, než tomu bylo kdykoliv předtím. A to byl ceremoniál rok předtím ve znamení protitrumpovského manifestu.

Pronájem, byt 2+kk, 60 m2, Poděbrady
Pronájem, byt 2+kk, 60 m2, Poděbrady

Jiřího náměstí, Poděbrady - Poděbrady I, okres Nymburk
12 000 Kč/měsíc

Najdete na Lidovky.cz