25. února 2017 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Budou Oscaři ještě vůbec o filmech? Na umělecké galavečery se dostává politika

Cena Oscar v Los Angeles. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cena Oscar v Los Angeles. | foto: AP

Z nedělního večera na pondělní ráno se koná slavnostní předávání Oscarů, cen americké akademie filmového umění a věd. Jak ale ukazují reakce a výzkumy, slavnostní večer bude stejnou měrou o filmech jako o politickém boji mezi příznivci Donalda Trumpa a jeho odpůrci.

Sean Spicer, tiskový mluvčí Donalda Trumpa ve čtvrtek oznámil, že president se na předávání Oscarů nebude vůbec dívat. „Hollywood, jak je známo, má velmi levicové politické názory. Myslím si, že pan prezident bude ten večer hostit guvernérský bál (Governors Ball). Paní Trumpová vložila hodně času do přípravy této události a těší se, až v hlavním městě přivítáme guvernéry (hlavy jednotlivých amerických států). To bude v neděli hlavní zájem prezidenta a první dámy,“ sdělil Spicer novinářům na konferenci. Sám Donald Trump je známý svým negativním postojem k Oscarům. Předminulý rok o nich třeba prohlásil, že už tu „kravinu“ déle nesnese. Večer sám nevybíravě komentoval a urazil herečku Kim Nowakovou, o které prohlásil, že by se měla soudit se svým plastickým chirurgem. Minulý rok Oscary ztrhal ve videu na svém instagramovém účtu. Při té příležitost prohlásil, že ideálním moderátorem galavečera by byl on sám.


Anketa provedená magazínem The Hollywood Reporter a National Research Group ukázala, že 66% procent Trumpových voličů okamžitě přepíná kanál či vypíná televizi, když některý z oceněných začne na galavečerech mluvit o politice. Stejnou odpověď tichého bojkotu uvedlo jen 19% voličů Hillary Clintonové. 54% voličů Clintonové mělo pocit, že Hollywood reprezentuje jejich základní životní hodnoty. Stejný pocit mělo jen 20% voličů Donalda Trumpa.

Anketa zkoumala i znalost letošních nominovaných snímků. Ačkoliv lidé o Oscarech vědí a zmiňují je jako velkou událost, letos na 60% lidí nebylo schopno vyjmenovat jediný snímek nominovaný na nejlepší film. 33% voličů Trumpa a 48% voličů Hillary nedokázalo říct ani jediný nominovaný film v jakékoliv kategorii. Z toho by se dal vyvodit záběr, že lidem nejde ani tak o filmy, ale o to, že Oscary (stejně jako jiné prestižní galavečery) jsou mediálně viditelnou platformou pro názory.

Je téměř jisté, že se Oscarům angažovanost nevyhne a politické projevy zazní. Producent oscarového večera, Michael de Luca, v rozhovoru pro The Hollywood Reporter řekl, že politické projevy uvítá. „Taková spontánnost všem podobným událostem pomáhá,“ sdělil. Velmi medializovaná situace nastala na galavečeru Zlatých glóbu, kde se herečka Meryl Streepová do Trumpa opřela v emotivním projevu, který měl 669 slov. Nejdelší projev v historii Oscarů měl Matthew McConaughey - 549 slov. Tento rekord letos možná padne, i když loni americká filmová akademie oficiálně omezila délku děkovných řečí na 45 sekund. Americká mutace BBC dokonce přinesla list nominovaných, o kterých si redaktoři myslí, že přednesou nějaký politický projev, a vysvětlují, proč se tak pravděpodobně stane.

Také je možné, že Donald Trump nepřímo ovlivnil i výsledky. Spekulovalo se o tom, že Oscara za nejlepší zahraniční film si odnese snímek Toni Erdmann německé režisérky Maren Ade. Když Donald Trump zakázal vstup do země obyvatelům sedmi muslimských zemí, snímek Klient iránského režiséra Asghara Farhadiho se stal nejžhavějším kandidátem.

Kromě Zlatých Glóbů zazněly politické projevy i na předávání SAG (Screen Actors Guild) Awards či galavečeru cen Grammy.

Donald Trump, prezident Spojených států amerických.
Prezident Donald Trump v pondělí podepsal příkaz  k odchodu USA z...
jtoJaroslav Totušek

Najdete na Lidovky.cz