12. října 2010 17:37 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Buřtík a Špejlička, to jsou noví hrdinové Svěrákovy knížky pro děti

Zdeněk Svěrák pokřtil v Praze svou knihu Pan Buřtík a pan Špejlička  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Svěrák pokřtil v Praze svou knihu Pan Buřtík a pan Špejlička | foto: ČTK

PRAHA Spolutvůrce zneuznaného českého génia Járy Cimrmana a sám mistr mnoha řemesel Zdeněk Svěrák v Praze představil svou knížku pro děti nazvanou Pan Buřtík a pan Špejlička.

Dva příběhy o nevšedních kamarádech, z nichž jeden vypadá jako soudek a druhý připomíná tyčku, napsal už začátkem 70. let. Letos je obohatil o další neuvěřitelná dobrodružství - prý aby knížka nebyla hubená. Výsledkem je veselé čtení s ilustracemi Jiřího Votruby.

Zdeněk Svěrák pokřtil v Praze svou knihu Pan Buřtík a pan Špejlička

"Když jsem byl tatínek, napsal jsem pro své dvě děti příběhy, které je rozesmávaly. Vyšly tehdy ve dvou sešitech. Po těch skoro 40 letech jsem k nim už jako dědeček něco připsal. Tak vznikla tato knížka," řekl Svěrák. Bývalý pedagog a poté herec, scenárista, autor rozhlasových a televizních her i večerníčků, textů písní, spoluautor řady scénářů k celovečerním filmům a zakladatel Nadace Paraple otiskl svůj první literární příspěvek už v roce 1958. Pak publikoval povídky pro mládež a pohádky pro děti v časopisech. Dětem je určena i převážná část jeho písní s hudbou Jaroslava Uhlíře.

S nakladatelstvím Albatros spolupracuje Svěrák od poloviny 60. let. Doprovázel verši barevné vystřihovánky i omalovánky. Večerníčkovské Radovanovy radovánky vydal v roce 1994, výbor jeho písňových textů Dělání všechny smutky zahání slavil úspěch v roce 1996. V edici První čtení vyšla knížka Tatínku, ta se ti povedla poprvé už v roce 1991 a pak ještě dvakrát.

"Rodiče by svým dětem měli číst. To jsou totiž nádherné okamžiky - jak pro vás, tak pro dítě. Zejména když jde o veselou literaturu. Neznám totiž nic hezčího než rozesmáté děcko - to je uzlíček štěstí," dodal Svěrák.

ČTK, Lidovky.cz

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na Lidovky.cz