27. března 2017 11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Byla synonymem ostravské nepoddajnosti,‘ vzpomínají kolegové na Špinarovou

Zpěvačka Věra Špinarová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka Věra Špinarová | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Hudební kolegové a publicisté označili Věru Špinarovou, která v neděli zemřela, za pěvecký samorost s hlasem od boha. Podle publicity Jiřího Černého její vokál představoval ojedinělý hlasový materiál. Helena Vondráčková podotkla, že Špinarová ve svém projevu uměla být něžná i tygřice. Blízký spolupracovník Petr Šiška prohlásil, že Špinarová byla „ženská, která žila muzikou a byla srdcem i duší rockerka“.

„Nepoznal jsem v české populární hudbě větší pěvecký samorost, než byla Věra Špinarová,“ řekl Černý. Připomněl, že Špinarová už v necelých šestnácti letech začínala zpívat s velkým orchestrem.

„Ve své jednoduchosti byla půvabná a neopakovatelná. Žádný její koncert nebyl technicky úplně dokonalý, ale její přednosti vždy stály vysoko nad těmi drobnými nedostatky,“ uvedl Černý. Dodal, že Špinarová zpívala něco mezi soulem, rokenrolem a rhythm and blues a všechny tyto prvky přenesla svým projevem a pěveckou technikou do středního proudu. „Ona o tom moc nepřemýšlela, takže často zpívala jednoduché taneční písničky, ale z toho jejího nádherného ‚chřtánu‘ to vycházelo pěkně,“ dále sdělil.

Podle Černého udělala Špinarová chytrou věc, že nikdy nepodlehla volání Prahy, přestože měla nabídky z Rokoka a Semaforu. „Ostrava jí od začátku vycházela vstříc. Měla spoustu zahraničních zájezdů a koncertů, které absolvovala s orchestrem svého prvního manžela Iva Pavlíka,“ uvedl.

Špinarové kolegyně Vondráčková ocenila barevnost jejího hlasu. „Uměla být něžná i tygřice. Přestože neměla žádné hudební nebo hlasové vzdělání, ale zpěv byl u ní dar od boha.“ „Už v dobách, kdy začínala, jsme uvažovali, že bychom ji angažovali jako hostující zpěvačku do programu Václava Neckáře, ale ona nechtěla do Prahy.“ sdělil Jan Neckář. „Je to neštěstí, zpívala senzačně, Vašek s ní natočil duet Nádhernej den. Jsem rád, že s námi bude pořád prostřednictvím písniček, které nazpívala.“ Textař a hudebník Šiška prohlásil, že tak jak Špinarová žila, tak také zemřela. „Odešla do toho rockového baru přímo ze scény,“ připomněl okolnosti úmrtí Špinarové, která zkolabovala během koncertu. „Pro mě odešel největší hlas české hudební scény a své nejlepší texty jsem napsal právě pro ni,“ dodal.

„Je mi strašně smutno, je to veliká škoda. Za prvé jsme si moc rozuměly, jely jsme spolu dvě turné, a za druhé vidím, že už to padá v mém lese,“ řekla zpěvačka Petra Janů.

Věra Špinarová (2011).
Věra Špinarová při vystoupení na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009.

Za vynikající zpěvačku s hlasem, který byl darem od boha, označila Špinarovou kolegyně Helena Vondráčková. Její razantní krásný hlas byl v tuzemské populární hudbě ojedinělý,“ uvedla Vondráčková.

Hana Zagorová znala Špinarovou od jejích šestnácti let. „Bude mi chybět. Znaly jsme se ještě z Ostravy. Věra byla originál, který se nedá ničím nahradit,“ sdělila Zagorová.

Zprávu o úmrtí zpěvačky ředitelka Colours of Ostrava zaslechla ve zprávách při cestě do Prahy. „Zabolelo to. Byla to úžasná zpěvačka. Především ale také synonymum pro ostravskou nepoddajnost. Vše si dělala po svém. Byla velmi odvážná,“ řekla Holušová. Připomněla, že Špinarová před lety na ostravském festivalu vystoupila.

Zpěvák kapely Kryštof Richard Krajčo je dnes na cestě do USA, kde skupina dokončí práci na připravované desce. K úmrtí Špinarové se před odletem vyjádřil na facebookovém účtu kapely. „Jednoho dne se vrátíš, Věrko. Ostrava tě bude vždy milovat a my taky,“ napsal Krajčo.

Špinarová zkolabovala při koncertu v rámci společného turné s Heidi Janků. Špinarovou doprovázela skupina Adama Pavlíka. Nevolno se Špinarové udělalo už po druhé písni. Díky přítomnosti lékařky v sále a rychlému zásahu záchranářů jí byla okamžitě poskytnuta první pomoc a ve vážném stavu byla převezena letecky do motolské nemocnice.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz