22. listopadu 2011 17:12 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Bývalé Lázně Kyselka zůstanou kulturní památkou

Zchátralé budovy bývalých lázní Kyselka u Karlových Varů na snímku z 10. února 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zchátralé budovy bývalých lázní Kyselka u Karlových Varů na snímku z 10. února 2009. | foto: ČTK

Ministerstvo kultury se postavilo za občanská sdružení, která požadují záchranu bývalých Lázní Kyselka u Karlových Varů. Chátrajícím vilám, kolonádě či budovám u pramenů ponechalo statut kulturní památky. Proti aktuálnímu rozhodnutí se už nikdo nemůže odvolat.

"Navzdory ztrátě části památkových hodnot, zejména cenných interiérů a některých konstrukcí, se i nadále jedná o historicky a architektonicky významný a půdorysně zachovaný soubor nemovitostí," zdůvodnil své rozhodnutí sám ministr kultury Jiří Besser.

ČTĚTE TAKÉ:

Zastánci zhruba dvacítky bývalých lázeňských budov neskrývají nadšení. "Překvapuje mě to, ale jde o velmi pozitivní zprávu," radoval se Pavel P. Ries, prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR.

Rozhodnutí ministerstva kultury pro vlastníky objektu - společnost Mattoni a C.T.S. Duo - znamená, že v nejbližší době budou muset předložit projekty na zastřešení chátrajících vil. Pokud se nebudou řídit památkovým zákonem, hrozí jim až několikamilionové pokuty.

ostOndřej Stratilík

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!