Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cameronův Avatar jde do kin se stejnými ambicemi jako Titanic

Režisér James Cameron na tiskové konferenci po premiéře filmu Avatar 11. prosince v Londýně.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér James Cameron na tiskové konferenci po premiéře filmu Avatar 11. prosince v Londýně. | foto: ČTK

LONDÝN James Cameron si od Titaniku dal s dalším hraným filmem načas. Výsledek dvanáctiletého čekání je snímek, z velké části animovaná sci-fi Avatar. Jeden z nejdražších filmů v historii jde do kin 17. prosince.

Cameron napsal Avatar již v roce 1995, ale deset let čekal, až bude k dispozici technologie, která mu umožní film natočit. I tak mu ale příprava a natáčení trvaly čtyři a půl roku.

Příběh se odehrává v roce 2154 na planetě Pandora obývané humanoidními tvory, kteří se nazývají Na'vi. Lidé se snaží planetu dobýt, protože na Zemi vyčerpali zásoby energie a na Pandoře je její mocný zdroj, hornina, kterou Cameron nazval přímočaře Unobtainium (zhruba 'nedosažitelno').

Atmosféra na Pandoře je ale pro lidi nedýchatelná, a tak geneticky vytvořili avatary (podle sanskrtského avatár, vtělení), kteří jsou stejní jako Na'vi. Jejich prostřednictvím se snaží domorodce blíž poznat a přimět k ústupu.

Melodická, hladká, cizí
Hlavním hrdinou je bývalý voják Jake Sully ochrnutý na obě nohy (hraje ho Australan Sam Worthington), který ale může ovládat ve svém avataru celé tělo a pronikne mezi domorodce. Princip zde trochu připomíná Matrix, když hrdina leží v jakémsi spánku ve speciálním lůžku a žije ve svém avataru. Jake se podle očekávání zamiluje do krásné domorodky Neytiri, přejde na druhou stranu a začne pomáhat Na'vi, kteří žijí v souladu s přírodou a na rozdíl od podobných situací v pozemské historii se s jeho pomocí úspěšně brání.

Největší devizou filmu není děj, ale uměle vytvořený svět Pandory, ráj, při jehož vytváření se Cameron zjevně inspiroval mořskými hlubinami (od Titaniku ostatně natáčel jen podmořské dokumenty). Tento nový svět obývají přes tři metry vysocí, štíhlí modří Na'vi, kteří mají zvířecí uši a ocas a kupodivu nepůsobí směšně.

Mluví zvláštním jazykem, který Cameron připravil s lingvistou Paulem Frommerem z Jihokalifornské univerzity v Los Angeles. "Chtěl jsem, aby jejich řeč byla melodická, hladká, aby zněla cize, ale aby ji herci mohli vyslovit," řekl režisér. Podle něj jsou v něm zvuky z polynéských, afrických i indiánských jazyků.

Je to pořád kino
Cameron použil stejnou techniku jako Peter Jackson v Pánovi prstenů a King Kongovi. Všechny akce Na'vi a avatarů (jedním je i Sigourney Weaverová v úloze vědkyně) tak nejprve odehráli živí herci, jejichž pohyby se pak přenesly do animované části filmu. Cameron dal ale navíc hercům na hlavu přilbu s nástavcem s kamerou, která snímala pohyby obličejových svalů a především očí. Zoë Saldanaová se tak ve filmu vůbec neobjeví v "lidské" podobě, ale jen jako počítačová Neytiri.

Obrazovou působivost má umocňovat technologie 3D použitá u části kopií. Kromě několika okamžiků ale nemá trojrozměrná varianta velký smysl a film výborně funguje i ve dvourozměrném provedení. Cameron také po londýnské premiéře potvrdil, že 3D je "přidanou hodnotou", ale film na ní nestojí. "Je to pořád kino. Jde spíše o možnost výběru, asi jako když se díváte na velkou HD televizi," řekl.

Historie psanou krví
Studio 20th Century Fox uvalilo na recenze Avataru po jeho čtvrteční premiéře embargo až do pondělí. Britské listy je ale promptně porušily - možná i proto, že film vesměs chválí. Líbil se recenzentům The Times, The Daily Telegraph i London Evening Standard. "Je to příliš dlouhé, scénář občas balancuje na hraně naivity, ale srdce filmu je pevně na správném místě," napsal kritik pravicového The Daily Telegraph. "Jděte na něj do největšího a nejhlučnějšího kina, zapomeňte na jeho nedostatky a užijte si to."

Českým kritikům se zřejmě nebude líbit politická korektnost filmu. Otevřeně se v něm ozývají ekologická témata, paralely s dobýváním obou Amerik v 16. a 17. století (Na'vi mají řadu indiánských rekvizit) i třeba s nedávnou iráckou válkou, když se v něm mluví o "preventivním úderu" a o tom, že "proti teroru je třeba bojovat terorem".

Cameron všechny tyto vlivy uznává. "Lidská rasa má dlouhou historii psanou krví... Je to ten pocit - jsme tady, jsme velcí, máme zbraně, technologii a tak máme na všechno na této planetě právo," řekl Cameron. Současně ale zdůraznil, že chtěl především, aby na diváky působil film emotivně. "Je to opak Nepříjemné pravdy, která přináší informace. Já chci, aby se film diváků dotkl vnitřně," řekl Cameron v souvislosti s oscarovým dokumentem o globálním oteplováním.

Ale Avatar je především filmový byznys. Titanic dostal jedenáct Oscarů a po celém světě vydělal 1,8 miliardy dolarů. Tvůrci i hollywoodská studia proto s napětím čekají, jak si Avatar povede. Podle dosavadních informací stál podstatně víc než 230 milionů dolarů, tedy oficiální rozpočet filmu. A Cameron přiznává, že v případě úspěchu počítá s pokračováním. "Tak je to zamýšleno, jako případný začátek celé ságy. Ještě jsem nenapsal scénář, ale mám už nápady. Vše bude záležet na tom, jak si povede," řekl v Londýně.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...