Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Částečná ztráta paměti. Anamnéza Jiřího Sozanského tvoří monumentální celek

Rvát se za spravedlnost. Malíř, grafik, sochař, ale také amatérský boxer Jiří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rvát se za spravedlnost. Malíř, grafik, sochař, ale také amatérský boxer Jiří... | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Jiří Sozanský uskutečnil v pražském Obecním domě monumentální výstavní projekt nazvaný Amnézie, který připomíná některé z našich rozhodujících historických událostí.

Sochař a malíř Jiří Sozanský se od počátků své tvorby zabývá mezními situacemi, v nichž se mnohdy projeví pravá povaha lidí a ve kterých sami poznají, jestli jsou dostatečně silní, aby obstáli. Všímá si situací spojených s válečnými konflikty, s útiskem větší či menší skupiny obyvatel, s útrapami lidí strádajících pod totalitními režimy, ať už šlo o nacismus, nebo komunismus.

Disident. Jednou ze zachycených osobností je Václav Havel.
Téma Job. Jiří Sozanský hledal obecnější symbol k vyjádření tragické události....

Na výstavě Amnézie připomíná tragické příběhy výjimečných osobností, které svou uměleckou, vědeckou či politickou činností a mimořádnou odvahou tvořili a stále tvoří dějiny a svým obdivuhodným jednáním ovlivňují celkový vývoj společnosti. Výstavní projekt kontrastuje svou strohou přísností se zdobným secesním interiérem efektních reprezentačních sálů. Architekt Josef Pleskot připravil „stavbu“ připomínající labyrint, v němž se odehrává několik tragických a zároveň pro český národ tak důležitých příběhů malířů, básníků, vědců a politiků.

Sozanský navázal na řady svých předešlých projektů, aby připomněl ty, kdo své postoje v různých dobách zaplatili životem. Ve svých obrazech, sochách i kresbách vyjádřil obdiv ke statečnosti, jež může být osudná. Přesto však tyto osobnosti působí jako symboly a příklady pro ostatní, i když samozřejmě každý nemůže být hrdina. Můžeme však být pyšní na umělce, vědce a politiky, kteří se nikdy nevzdali a hájily své ideály. K nim rozhodně patřil Josef Čapek, jenž se spolu se svým bratrem Karlem vždy hlásil k principům demokracie a který zemřel v posledních dnech války v nacistickém koncentračním táboře.

Pak tu Sozanský citáty i vlastními obrazy připomíná další osobnosti, které zahynuly za nacistické i komunistické diktatury, ať už to byli levicoví intelektuálové jako Záviš Kalandra, který byl v inscenovaném komunistickém procesu popraven za své dogmatům odporující myšlenky, nebo katolický básník Jan Zahradníček, jenž se rovněž znelíbil režimu a strávil řadu let ve vězení.

Sozanský svou tvorbou reaguje i na příběh totalitním režimem k smrti odsouzené doktorky Milady Horákové nebo na obdivuhodné činy Jana Palacha a Jana Zajíce, kteří obětovali své životy, aby vyburcovali českou společnost, postupně rezignující na odpor proti sovětské okupaci. Připomíná také čelného představitele undergroundu Ivana Martina Jirouse, který byl pro své postoje v období takzvané normalizace opakovaně vězněn. A přirozeně je závěr expozice věnován Václavu Havlovi, který svými životními názory, teoretickými úvahami i divadelními hrami vždy pouhou silou slova dlouhodobě a nakonec účinně protestoval proti pošlapávání lidských práv. Výstava tvoří monumentální celek, v němž se expresivní a přitom přesně komponované obrazy, kresby a objekty doplňují s dobře vybranými výroky uvedených osobností.

K výstavě vyšel obsáhlý katalog s mnoha reprodukcemi, texty teoretiků, kteří se dílem Jiřího Sozanského zabývají, a také myšlenkami těch, kdo se stali předmětem tohoto působivého a pro naši dobu zvlášť důležitého výstavního projektu.

JIŘÍ SOZANSKÝ: AMNÉZIE

Obecní dům, Praha, do 17. 1.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!