Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cenu Erik za nejlepší loutkářskou inscenaci získalo Divadlo Drak

Divadlo Drak Hradec Králové, inscenace Poslední trik Georgese Mélièse... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divadlo Drak Hradec Králové, inscenace Poslední trik Georgese Mélièse... | foto: Mezinárodní festival DIVADLO Plzeň

Cenu Erik za nejlepší loutkářskou inscenaci minulé sezony převzali včera v pražském Divadle Minor tvůrci představení Poslední trik Georgese Méliese v čele s režisérem Jiřím Havelkou. Je poctou světu kouzel, filmu a imaginace a vznikla v královéhradeckém Divadle Drak. Předáním ceny vyvrcholil 24. ročník oborové přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem.

A protože jde o cenu putovní, převzal ji Havelka z rukou loňského držitele - režiséra Vladimíra Morávka z brněnského Divadla Husa na provázku, které ji získalo za inscenaci Dášeňka aneb Psí kusy - haf! Představitel role Georgese Méliese Dušan Hřebíček v říjnu dostal výroční cenu Divadelních novin za herecký výkon sezony bez ohledu na žánry. Havelka byl tehdy oceněn s autorem výpravy Markem Zákosteleckým v nově zavedené kategorii Loutkové a výtvarné divadlo.

Georges Mélies (1861-1938)

byl francouzský filmový režisér a významný průkopník kinematografie. Vítězná inscenace je inspirována jeho pozoruhodným životním příběhem a dílem. Kouzelnické triky, které Méliés dokázal jako první nápaditým způsobem využít ve filmovém médiu, si dodnes zachovávají svou výtvarnou poezii a mají mnoho pokračovatelů.

Do programu Přeletu nad loutkářským hnízdem letos přispělo 12 profesionálních, amatérských i nezávislých souborů a jednotlivců. Byl spojen s tvůrčími dílnami. V sobotu si zájemci pod dohledem výtvarnice Báry Hubené dělali plošnou loutku, takzvanou javajku z dřevěné dýhy, dnes výtvarnice se Studia Damúza zájemcům radily, jak si z dostupného materiálu vyrobit loutky - manekýny. Součástí přehlídky byl seminář o českém loutkovém divadle.

Cena Erik

je plastika podobná Eriku Kolárovi, významnému českému divadelníkovi věnujícímu se především loutkové tvorbě. Uděluje ji České středisko Mezinárodní unie loutkářů UNIMA na základě hlasování poroty, v níž je 35 odborníků a kritiků.

Podle její ředitelky Niny Malíkové byl pražský program vybrán z prestižních akcí Skupova Plzeň, Loutkářská Chrudim a krajských přehlídek amatérských. „Sledujeme i nezávislou scénu, dohromady se vybíralo ze zhruba pěti desítek inscenací,“ řekla Malíková ČTK. Upozornila na trend současné doby a občas zaznívající kritiku, že klasická loutky z jevišť mizí. „Markantní je to při propojení loutek s živými herci, kteří začínají převažovat,“ uvedla. V poslední době se objevuje i taneční divadlo a některé prvky ze žánru nového cirkusu.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!