Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cenu klasické hudby mohou získat Plachetka, Pecková či Kahánek

Dagmar Pecková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dagmar Pecková | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Laureáty cen klasické hudby Classic Prague Awards se mohou stát basbarytonista Adam Plachetka, klavírista Ivo Kahánek nebo mezzosopranistka Dagmar Pecková. Ceny věnované klasické hudbě budou uděleny 20. ledna v pražském Obecním domě.

„V rámci slavnostního večera vystoupí tenorista Pavel Černoch v doprovodu tělesa tvořeného Epoque Quartetem, Belfiato Quintetem a kontrabasistou Petrem Riesem pod vedením klavíristy Jana Kučery,“ za pořadatele informovala Jana Suja.

„Classic Prague Awards reflektují dění na tuzemské scéně klasické hudby za celý uplynulý rok. Mezi nominacemi proto tentokrát nechybí zvučná jména umělců, kteří byli v roce 2017 součástí zajímavých projektů,“ uvedl ředitel soutěže Jiří Besser.

Kdo může nominovat umělce?

Porota loni v listopadu oznámila laureáta na cenu za celoživotní přínos, kterým se stal dirigent Libor Pešek. Již dříve pořadatelé sdělili, že cenu v kategorii talent roku mohou získat tenorista z nastupující pěvecké generace Petr Nekoranec, mladý dirigent Jiří Rožeň nebo houslistka Olga Šroubková.

„Mezi nominační kategorie spadá také cena za propagaci české hudby v zahraničí, která je určena významným zahraničním osobnostem, které se ve své tvorbě dlouhodobě a systematicky věnují české hudbě. Jméno letošního laureáta uveřejníme na slavnostním ceremoniálu,“ sdělil Besser.

Nominované umělce, hudební tělesa i nahrávky vybíraly oborové poroty společně s hlavní pětičlennou porotou odborníků. Kromě tří nominačních kategorií, kam vedle celoživotního přínosu a talentu roku patří cena za propagaci české hudby v zahraničí, budou uděleny ceny v soutěžních kategoriích. Porota ocení umělce za sólistický výkon, vokální výkon, orchestrální výkon, komorní výkon, soudobou kompozici, crossover projekt a nahrávku roku. Do těchto kategorií mohl kandidáta vedle poroty nominovat kdokoliv působící v oblasti kultury, kulturních institucí či médií.

V nominacích se objevují mimo juiné Jana Boušková, Belfiato Quintet, Královéhradecký dětský sbor Jitro či Pavel Haas Quartet. Více informací a pravidla Classic Prague Awards jsou na www.classicpragueawards.eu.

V prvním ročníku soutěže získala cenu za celoživotní přínos cembalistka Zuzana Růžičková, která zemřela loni 27. září. Hráčka na lesní roh Kateřina Javůrková uspěla v kategorii talent roku a laureátem ceny za propagaci české hudby v zahraničí se stal britský dirigent sir John Eliot Gardiner.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!