19. června 2013 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cenu Revolver Revue obdrží fotograf Ondřej Němec

Ondřej Němec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Němec | foto: Radúz Dětinský

PRAHA Osobnost dokumentární fotografie získá letošní bronzovou plaketu za soubor fotografií z normalizačních let.

Cena bude předána ve čtvrtek 20. června  na slavnostním Večeru Revolver Revue v pražském Café v lese.

Soubor oceněných fotografií byl donedávna širší veřejnosti neznámý, výběr z něj byl poprvé uveřejněn letos v Revolver Revue č. 91. V Edici RR se nyní připravuje knižní publikace.

Němcovy snímky ze sedmdesátých a osmdesátých let vynikají ryze fotografickými kvalitami, pozoruhodné jsou však i z dalších důvodů. Jejich autor soustavně dokumentoval osobnosti, život a prostředí pražského undergroundu a disentu, proto nemohl své fotografie do listopadu 1989 zveřejňovat. A ani poté s jejich představením nespěchal.

Velká voda

V roce 2002 jeho archiv tvrdě postihla povodeň, jejíž stopy nesou snímky, které se zachovaly, dodnes. Prvek destrukce prostřednictvím náhody však do Němcových fotografií vnáší další pozoruhodnou kvalitu. „Dobré dílo dotvořené velkou vodou,“ shrnuje jejich význam redaktor Revolver Revue Viktor Karlík.

Cenu Revolver Revue uděluje stejnojmenný kulturní časopis od roku 1985, kdy začal vycházet jako samizdatová tribuna nejmladší undergroundové generace.

Mezi dosavadní laureáty patří básníci a spisovatelé Z. Hejda, J. Krejcarová, I. M. Jirous, J. H. Krchovský, I. Vodseďálek, J. Zelenka, I. Matoušek a V. Kremlička, výtvarníci P. Brázda, V. Nováková, R. Dzurko, I. Sobotka, V. Pivovarov a Ch. Valoušek, kritici a esejisté A. Stankovič, M. Žilina, L. Vachtová, Z. Vašíček, M. Hybler a B. Doležal, typograf F. Štorm, galerista J. Placák, rocker T. Ducháček, fotograf K. Cudlín, kulturní aktivista Č. Huňát, tajná organizace B. K. S. a skupina WWW.

Lidovky.cz