6. března 2018 13:44 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ceny Magnesia Litera zaznamenaly rekordních 382 přihlášených knih

Tiskové konference spolku Litera k nominaci výročních knižních cen Magnesia... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tiskové konference spolku Litera k nominaci výročních knižních cen Magnesia... | foto: Wilshirská policieČTK

PRAHA Ocenění v rámci 17. ročníku knižních cen Magnesia Litera může stejně jako loni získat 27 knih a šest blogů. Pořadatelé cen letos zaznamenali rekordních 382 přihlášených knih ze 139 nakladatelství či jiných subjektů. Mezi nimi jsou například prvotina Anny Bolavé Ke dnu nebo Transport za věčnost Františka Tichého Transport za věčnost aspirující na Literu za knihu pro děti a mládež. V každé z osmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest.

Vyhlašování výsledků letošního ročníku se uskuteční 4. dubna. „Nominace jsou soubojem různých názorů a rozhodnutí,“ uvedl předseda poroty Petr Fischer.

Nejpočetněji byla obeslána Litera za prózu se 77 tituly, k největšímu nárůstu došlo v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež, oproti loňským 38 titulům jich bylo letos přihlášeno 64.

Mezi nominovanými je také biografie od Marka Švehly Magor a jeho doba aspirující na Literu pro objev roku. O vztahu autora k ústřední postavě jeho knihy svědčí fakt, že ho nazývá Ivanem Martinem Jirousem a neříká mu - Magor. „Byl to záměr, snažil jsem si udržet od hlavní figury co největší odstup. Proto jsem zvolil oslovení Jirous, i když tam jiné lidi uvádím křestním jménem,“ řekl  Švehla.

Do Litery se loni vrátila cena za publicistiku. V soutěži byla již dříve, pořadatelé pak od jejího udílení ustoupili. V letošních nominacích jsou Planeta Nippon (Anna Křivánková, Antonín Tesař, Karel Veselý), Antialkorán aneb nejasný svět T. H. (Patrik Ouředník) a Opuštěná společnost (Erik Tabery).

Tiskové konference spolku Litera k nominaci výročních knižních cen Magnesia...
Nominovaný autor knihy Magor a jeho doba Marek Švehla.

V nejpočetněji obsazené kategorii Litera za prózu je také kniha Ondřeje Horáka Nebožtík, která je vtipně napsanou obludnou diagnózou mladého umělce, pozéra sbírajícího lajky na sociálních sítích, který nedokáže vystoupit z mikrosvěta vlastního ega.

Porotci dále vybírali nominované knihy na Literu za poezii, literaturu faktu, nakladatelský čin a překladovou knihu. Po zveřejnění nominací odvysílá ČT od 26. března trailery všech nominovaných knih. Nominovaní autoři představí své knihy na čtyřech veřejných autorských čteních v Knihovně Václava Havla.

Šest nejlepších blogů loňského roku vybrala tříčlenná porota složená ze spisovatelky Kateřiny Tučkové, básníka Milana Ohniska a literárního kritika Josefa Chuchmy.

Vedle vítězů jednotlivých kategorií vyhlásí i knihu roku, kterou se loni stal román Bianky Bellové Jezero. Cenami chtějí organizátoři více propagovat kvalitní českou beletrii. Vítězové 17. ročníku budou vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla 4. dubna v přímém přenosu České televize. Po vyhlášení výsledků se většinou prodeje oceněných knih výrazně zvýší. Například román Jezero atakoval podle nakladatelství Host hranici 10 tisíc prodaných výtisků.

K výroční knižní ceně Magnesia Litera letos pořadatelé přidali výběr knih českých autorů reprezentujících celých sto let od vzniku Československa. Sestavili ho literární historikové a je dostupný na webu soutěže. Odborníci a veřejnost nyní mohou vybrat tři nejlepší knihy za uplynulých sto let, pořadatelé je oznámí při vyhlašování výsledků letošního ročníku.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.