Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Černobílé mrazení. Na festivalu v Benátkách se představí snímek Nabarvené ptáče

Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul. | foto: BIOSCOP

Na filmovém festivalu v Benátkách se v pondělí uskuteční novinářská projekce snímku Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Tato adaptace stejnojmenného románu amerického spisovatele polsko-židovského původu Jerzyho Kosińského znamená soutěžní účast české kinematografie na jednom z největších filmových festivalů po 25 letech.

Zatím posledním českým snímkem v hlavní soutěži v Benátkách byl v roce 1994 film Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina, hlavní ocenění tam získal v roce 1947 film Siréna režiséra Karla Steklého.

Oficiální veřejná projekce filmu Nabarvené ptáče je na programu 3. září. V hlavní soutěži soupeří celkem 21 filmů, mimo jiné vesmírné drama Ad Astra (Ke hvězdám) režiséra Jamese Graye v hlavní roli s Bradem Pittem, historické drama J’accuse (Žaluji) režiséra Romana Polanského či snímek The Laundromat (Prádelna) režiséra Stevena Soderbergha.

Harvey Keitel. Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav...
Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul.

Mezinárodní filmový festival v Benátkách 28. srpna oficiálně zahájila projekce soutěžního francouzsko-japonského filmu La Vérité (Pravda) režiséra Hirokazua Kore’edy. V předvečer zahájení bylo na programu promítání československého erotického filmu z roku 1933 Extase.

Nabarvené ptáče

Festival se koná do 7. září. Mezi hlavní ceny patří Leone d‘Oro (Zlatý lev), který je udílen nejlepšímu filmu, a cena Coppa Volpi, která patří nejlepšímu herci a nejlepší herečce. Zlatého lva za celoživotní dílo na letošním filmovém festivalu v Benátkách dostal španělský oscarový režisér Pedro Almodóvar.

V tematické sekci Horizonty, která je zaměřena na nové trendy kinematografie, bude poprvé soutěžit český film, a to krátký animovaný snímek režisérské dvojice z FAMU Michaely Mihályi a Davida Štumpfa Sh_t Happens.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...