30. ledna 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Černý panter ohromil. První ohlasy ho označují za nejlepší komiksový film všech dob

T´Challa (Chadwick Boseman) přilétá převzít trůn. Snímek Černý panter (2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy T´Challa (Chadwick Boseman) přilétá převzít trůn. Snímek Černý panter (2018). | foto: MARVEL

LOS ANGELES „Nejlepší komiksový film všech dob. Propast mezi Marvelem a DC se ještě více rozšířila.“ Včerejší slavnostní premiéra očekávaného komiksového snímku Černý panter (Black Panther) s sebou přinesla nadšené ohlasy na sociálních sítích. Řada diváku označila film za nejlepší komiksovou podívanou všech dob. Snímek má českou premiéru naplánovanou na 15. února.

Černý panter měl slavnostní večerní premiéru 29. ledna v Los Angeles. Ačkoliv je na snímek až do 6. února uvaleno recenzní embargo, nic nezabránilo nadšeným reakcím na sociálních sítích.

Příběh Černého pantera sleduje T´Challu (Chadwick Boseman), nového krále technologicky vyspělého království Wakanda ležícího uprostřed Afriky. Wakanďanům se vede nadmíru dobře díky bohatým zásobám vibrania, téměř magického kovu, který uspíšil technologický růst. Odloučený T´Challa se do své země vrací téměř jako cizinec, musí totiž převzít trůn po svém zesnulém otci. Cestu mu ale zkříží zlý Killmonger (Michael B. Jordan), který má zálusk na trůn i samotné vibranium. Tento kov by se v nesprávných rukách mohl stát zkázou světa.

Chadwick Boseman jako komiksový Černý panter. Snímek Černý panter (2018).
Bojovat se musí, jinak by to ani v marvelovce nešlo. Snímek Černý panter (2018).

Ryan Coogler to dokázal

„Jednotlivé detaily v příběhu Černého pantera jsou neuvěřitelné. Ten film nikomu nepodlézá, nepodsunuje stereotypy ani neodrazuje. Cítila jsem v každé scéně ukrytou pýchu. Byl to skvělý výkon,“ napsala na svůj Twitter novinářka Natasha Alfordová.

#BlackPanther isexceptional- theJames Bond oftheMCU. You've seennothinglikethisin a superheromovie- it's bold, beautiful& intense, but there's a depth& spiritualnessthatisunlikeanythingMarvelhas everdone. It's 100% African& itisdopeaf. pic.twitter.com/Z77IjnIjf2

— ErikDavis(@ErikDavis) 30. ledna 2018

„Režisér Ryan Coogler naprosto změnil pravidla pro komiksové univezum Marvelu. Černý panter je vše, čím jsem chtěla aby byl, a ještě mnohem víc. Můj bože,“ neskrývala nadšení recenzentka Rebecca Theodore-Vachoneová z webu Entertainment Weekly.

„Černý panter je nejlepší film od Marvelu všech dob. Byli jsme ohromeni od začátku do konce,“ napsala skupina Geeks of Color.

„Neuvěřitelný výkon od Ryana Cooglera a celého štábu!“ napsal na svůj Twitter režisér James Gunn, který stojí za prvním i druhým dílem marvelovských Strážců galaxie.

Celá řada komentářů obdivuje hlavně výbornou režisérskou práci Ryana Cooglera.  Mladý režisér je kromě Černého pantera podepsaný i pod snímky Creed (2015) a Fruitvale (2013). Za oba získal řadu nezávislých filmových cen.