6. června 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Češi nejsou srabi. Na film Smrtihlav láká v Praze velké graffiti

Češi nejsou srabi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi nejsou srabi | foto: Bontonfilm

PRAHA „Češi nejsou srabi“ říká světu velké graffiti v Praze na Těšnově. Vzniklo u příležitosti premiéry filmu Smrtihlav o atentátu na Heydricha a tvůrci graffiti se k jeho tvorbě sešli symbolicky v neděli 4. června. Tedy přesně 75 let poté, co v nemocnici na následky zranění zemřel Reinhard Heydrich.

Slogan „Češi nejsou srabi“ má za cíl ukázat nejen na samotný hrdinský čin Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, ale má vyzdvihnout i roli velké řady členů českého odboje, kteří parašutistům pomáhali a díky svému příspěvku k atentátu velmi často přišli o život. Pokreslená plocha čítá celkem 60 metrů čtverečních.

Snímek Smrtihlav se od většiny předešlých filmových zpracování s tímto tématem liší. Z výrazné části se totiž zaměřuje také na opačnou stranu barikády na samotného Heydricha. Ten zde není pouhým předmětem atentátu, ale důležitou aktivní postavou. Vedle příběhu Československých parašutistů sleduje film Smrtihlav i jeho život, vzestup a kariéru, kterou ukončil jako jeden z největších prominentů Třetí říše. Nejnovější verze atentátu na Heydricha tak ukazuje nejen hrdinství, ale i nelítostné zlo, proti kterému je namířené. Právě k tomuto pojetí odkazuje český název stejně jako na fakt, že Heydrich byl jedním z inženýrů takzvaného Konečného řešení židovské otázky.

Graffiti Češi nejsou sraby na pražském Těšnově.
Graffiti Češi nejsou sraby na pražském Těšnově.

Záštitu nad uvedením celovečerního filmu Smrtihlav do českých kin přijal ministr obrany České republiky Martin Stropnický. „Atentát na představitele nacistické okupační moci Reinharda Heydricha patří k nejvýznamnějším momentům naší novodobé historie, jejichž odkaz je třeba uchovávat pro příští generace,“ stojí v oficiálním dopise, v němž ministr obrany svou záštitu nad filmem přijal.

Snímek francouzského režiséra Cédrica Jimenéze vznikl podle oceňované knihy HHhH a hlavní postavy příběhu v něm ztvárňují hollywoodské hvězdy Jason Clarke (Heydrich), Rosamund Pike (Lina Heydrich), Mia Wasikowska (Anna Nováková), Jack O ́Connell (Jan Kubiš) a Jack Reynor (Josef Gabčík) či Stephen Graham (Heinrich Himmler).

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!