3. dubna 2019 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Češi v New Yorku. Drtikolovy a Sudkovy fotky se vydražily za desetitisíce dolarů

Josef Sudek - Chléb a vejce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Sudek - Chléb a vejce. | foto: Christie´s

Za desetitisíce dolarů se v úterý ve Spojených státech vydražily snímky českých fotografů Františka Drtikola a Josefa Sudka. Desítka jejich fotografií pocházející z meziválečného a poválečného období byla součástí aukce soukromé sbírky obsahující téměř stovku snímků autorů z celého 20. století od Herberta Lista po Helmuta Newtona.

Ze šestice dražených Drtikolových aktů datovaných do let 1914 až 1929 se v newyorské aukční síni Christie´s prodalo pět; nejdražším byl snímek z roku 1925, který byl kupci přiklepnut za 20 tisíc dolarů (460 tisíc korun).

Neopakovatelné kouzlo původní Rothmayerovy zahrady zachytil kdysi fotograf...
Josef Sudek: Zátiší

Mezi čtyřmi prodanými Sudkovými snímky, které vyfotografoval vesměs začátkem 50. let, bylo nejdražší zátiší z roku 1951 nazvané Chléb a vejce. Zájemce za něj byl ochoten zaplatit 18,7 tisíc dolarů.

Autorem vůbec nejdražších dnes prodaných snímků byl německý fotograf Newton proslulý zejména erotickými fotografiemi pro módní časopisy. Jeho autoportrét s nahou modelkou a oblečenou manželkou se vydražil za 100.000 dolarů, stejně jako Newtonův další snímek nazvaný Svázané torzo.

ČTK