15. května 2019 9:08 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

VIDEO: Česká kapela Lake Malawi v Eurovizi postoupila do finále, na vítězství má prý ‚mizivé šance‘

Lake Malawi na Eurovizi 2019. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lake Malawi na Eurovizi 2019. | foto: Reuters

Tel Aviv Česká indie-popová kapela Lake Malawi se zpěvákem Albertem Černým uspěla v prvním semifinále písňové soutěže Eurovize, a v sobotu tak bude bojovat o vítězství. Soutěž se letos koná v Izraeli, protože loni s písní Toy vyhrála izraelská zpěvačka Netta Barzilaiová.

Skupina Lake Malawi na prvním semifinále Eurovize 2019.
Skupina Lake Malawi na prvním semifinále Eurovize 2019.

Skupina Lake Malawi, která zpívá anglicky a pochází z Třince, reprezentuje Českou republiku na Eurovizi se skladbou Friend of a Friend. Podle portálu Euronews má ale česká kapela mizivé šance, že by soutěž vyhrála. Za favorita portál považuje Nizozemsko, které se o postup do finále bude ucházet ve čtvrtek ve druhém semifinále.

Finále se uskuteční v sobotu 18. května. Jako vždy do něj automaticky postupují zástupci pěti zemí, které nejvíce přispívají do rozpočtu pořádající organizace, což jsou Británie, Francie, Německo, Itálie a Španělsko, a stát, kde se soutěž pořádá, tentokrát Izrael. Vítěze budou ze 41 zemí volit televizní diváci a odborná porota. Podle pravidel ale nemohou diváci hlasovat pro zástupce své země.

Izraelské pořadatelství od samého počátku budí kontroverze. Izraelská vláda původně usilovala o to, aby se Eurovize konala v Jeruzalémě, nakonec se ale organizátoři rozhodli pro Tel Aviv. Podle kritiků chce Izrael soutěží odvést pozornost od násilí v Pásmu Gazy a na okupovaném Západním břehu Jordánu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!