17. ledna 2013 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

České umění jede do Koreje. Záruky jsou prý nadstandardní

Muzeum současného umění v Soulu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muzeum současného umění v Soulu | foto: moca.go.kr

PRAHA Více než stovka uměleckých děl ze sbírek Národní galerie v Praze ode dneška putuje do jihokorejského Soulu, kde začne 24. ledna výstava české moderny. Bude největší zahraniční prezentací českých malířů tohoto období v novodobé historii České republiky.

Transport několika desítek klimaticky chráněných beden s obrazy, z nichž každá váží přes 100 kilogramů, je rozdělen z bezpečnostních důvodů do tří částí a každá z nich cestuje do Koreje jinak. Transporty doprovází kurýři NG, včetně autorky výstavy Heleny Musilové, která bude přímo v Národním muzeu současného umění v Soulu výstavu se svými kolegy instalovat. Výstava Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl, má název podle obrazu Josefa Šímy.

Soul po dobu tří měsíců uvidí díla Šímy, Jindřicha Štyrského, Františka Kupky, Františka Muziky, Emila Filly, Karla Teigeho, Toyen, Josefa Čapka, Bohumila Kubišty a dalších významných českých výtvarníků té doby. Všechna patří do sbírek Národní galerie a jsou běžně vystavená ve Veletržním paláci v Praze. Výstava představí hlavní směry a proudy, které utvářely podobu českého moderního umění. Soustředí se na ty osobnosti, jejichž tvorba výrazným způsobem přesáhla hranice regionu a zapsala se do dějin evropského i světového výtvarného umění. Expozice je členěna do čtyř kapitol a v jejich rámci akcentuje samostatnými minivýstavami i některá klíčová jména umění sledovaného období (František Kupka, Emil Filla, Josef Šíma).

V Koreji roste zájem o českou kulturu

Výstavu iniciovalo muzeum v Soulu s tím, že v Koreji roste zájem o českou kulturu a umění. Na vernisáž kromě zástupců NG pojede podle současných informací mimo jiné i ministryně kultury Alena Hanáková. Garanci bezpečného návratu vystavených děl zajišťovala NG spolu s ministerstvy kultury a zahraničí. Vývozní povolení bylo vzhledem k vysoké umělecké hodnotě děl podrobeno obezřetnému zkoumání ze strany ministerstva kultury, uvádí galerie.

"Schvalovací proces odpovídá výjimečnosti stavu, ve které se sbírky Národní galerie od roku 2011 nacházejí z důvodů kauzy Diag Human. ... Záruky z jihokorejské strany jsou nadstandardní," uvedl ředitel NG Vladimír Rösel. Korejská strana nese veškeré náklady na pojištění obrazů. Zapůjčování děl do zahraničí už několik let komplikuje arbitrážní spor, který s českým státem vede společnost Diag Human. Předloni kvůli tomu byla tři díla z českých státních sbírek zabavena v Rakousku; později se vrátila zpět.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!