5. března 2017 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Česko čínská romantická sci-fi se zdržuje. Produkce čeká na schvalovací protokol

Podepsání memoranda první česko – čínské koprodukce velkého celovečerního 3D... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podepsání memoranda první česko – čínské koprodukce velkého celovečerního 3D... | foto:  František Vlček, MAFRA

S velkou slávou oznámený česko-čínský filmový projekt se zadrhává. V červnu 2015 podepsali zástupci české a čínské produkce memorandum o společné koprodukci celovečerního velkofilmu Coral Moon. Podle tehdejších prohlášení měla být premiéra na jaře letošního roku. Slavnostního podpisu se účastnila i tehdejší první místopředsedkyně poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová nebo čínská velvyslankyně. Premiéra je ale zatím v nedohlednu.

Memorandum o první česko – čínské koprodukci 3D filmu podepsal producent Steve Lichtag za TwinStar a Wu Jiaping, výkonný ředitel HangZhou Jiaping Pictures. Rozpočet romantické sci-fi z mořských hlubin se odhadoval na 320 milionů korun.

„Tento 3D hraný film je v současné době v přípravné fázi která je realizována v Číně. Koprodukční partner společnost HanghzouJiapin Pictures dozoruje finální úpravu scénáře která je registrována u China Film - nejvyšší schvalovací orgán pro mezinárodní koprodukce , sídlící v Pekingu,“ vysvětlil zdržení premiéry Lichtag pro server Lidovky.cz.

Podle něj byly před půl rokem dokončeny obhlídky v Číně a Indonézii a polovina herců je již předběžně obsazena.

„Po obdržení schvalovacího protokolu od China Film, ten je nezbytný pro celoplošnou distribuci v Číně, započnou hned reálné přípravy natáčení,“ tvrdí Lichtag.

Producenti Twin Star Film a Hanghzou Jiapin Pictures očekávají že to bude koncem tohoto roku. V roce 2018 by měl být film dokončen a do distribuce by měl být nasazen na jaře 2019.

Nynější hejtmanka středočeského kraje Jermanová označuje svou účast na podpisu za čistě formální. „Twin Star Film mě, ještě jako 1. místopředsedkyni PS PČR, požádal o podporu v podobě účasti na oficiálních setkáních konaných v Praze,“ reagovala na dotaz, proč vlastně soukromý projekt zaštiťovala a jak se dává na zdržení proti avizované realizaci filmu.

Jermanová argumentuje, že podepsané memorandum o chystané spolupráci není závaznou smlouvou. „Jistě víte, že je to zcela standardní postup u takto finančně náročných projektů, nejen ve filmovém průmyslu. Já osobně jsem podpořila podpis memoranda svojí účastí. Osobně jsem se pod memorandum nepodepsala, ani jsem o to nebyla požádána,“ tvrdí Jermanová.

„Vzhledem k velkému zájmu Čínské strany o realizaci nových projektů v Česko – Čínské koprodukci jsem pak podporovala snahu společnosti Twin Star Film o získání dalších projektů. Považuji to za to nejmenší, co politik může udělat,“ doplnila hejtmanka, podle které si produkce pečlivě vybírají, kde svůj projekt zrealizují. „Osobně jsem ráda za každou zahraniční filmovou produkci zrealizovanou v České republice,“ dodala.

Čínský vědec se v Praze zamiluje do české studentky mořské biologie a společně se zúčastní mise pro záchranu korálů. Film se bude točit v naší metropoli, v přímořské čínské provincii Če-ťiang a na Nové Guineji.

Jiří Šťastný

Autor

Jiří Šťastnýjiri.stastny@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz