23. května 2012 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Český galerista expanduje do Číny

Vznikající galerie Czech China Contemporary v Pekingu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vznikající galerie Czech China Contemporary v Pekingu | foto: Reprofoto

PEKING/PRAHA Pražský galerista Zdeněk Sklenář plánuje na podzim otevřít v čínském Pekingu vlastní galerii.

Výstavu českého umělce Milana Grygara v čínském Muzeu současného umění otevře v neděli pražský galerista Zdeněk Sklenář. V Pekingu již v minulosti uspořádal tři výstavy v tamní Národní galerii, na podzim plánuje otevřít ve městě vlastní galerii. V Číně spatřuje stále rostoucí potenciál jak mezi publikem, tak mezi tamními umělci.

Zdeněk Sklenář se svými výstavními aktivitami pronikl do Číny v roce 2005, kdy v Národním muzeu umění v Pekingu (National Art Museum of China, NAMOC) vystavil knihu s reprodukovaným souborem kreseb Františka Kupky v exkluzivním provedení podle tradice čínské knižní kultury.

Po první výstavě Kupkových děl Sklenář vystavil před třemi lety ve stejné instituci kresby a obrazy českého malíře Zdeňka Sklenáře (1910 až 1986), svého strýce, jemuž se čínské umění a pobyt v Číně v 50. letech stal celoživotní inspirací. Zatím poslední čínskou výstavou Sklenáře mladšího byla minulý týden ukončená expozice děl Bohuslava Reynka nazvaná Český moderní samotář, v neděli zahájí v Muzeu současného umění (Today Art Museum) výstavu Milan Grygar - Světlo, zvuk, pohyb.

Budova české galerie prý připomíná lostosový květ

Vyvrcholením Sklenářových dosavadních aktivit má být galerie Czech China Contemporary (CCC) v Pekingu. "Češi tam budou moci představovat své umění, bude tam také možnost pořádat rezidenční pobyty," plánuje galerista.

Galerie CCC vznikla z iniciativy manželů Strakových. Jiří Straka je český malíř a sinolog dlouhodobě žijící v Číně, jeho žena Kchun-jing Straková je galeristkou. CCC vyrostla ve čtvrti, kde vznikají galerie reprezentující západní země a umělce, zatím se v ní nachází přes tři stovky muzeí a galerií. CCC zahrnuje dvě patra galerií a prostor pro rezidenční pobyty, horní patro plánují Strakovi obývat.

Železobetonový skelet je obložený tmavě šedými cihlami.

Železobetonový skelet je obložený tmavě šedými cihlami.

Dům v Pekingu vznikl podle návrhu architekta Zdeňka Fránka a je jeho první zahraniční realizací. Železobetonový vyzdívaný skelet je obložený tmavě šedými cihlami typickými pro Čínu. Čelní stěna budovy je prohnutá, má připomínat lotosový květ. Uprostřed hladké zdi je otvor, který podle učení feng-šuej symbolizuje radost, štěstí a proudění peněz. V jednom z atrií vzniká zenová zahrada s kašnou podle návrhu Václava Ciglera.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!