27. července 2009 16:32 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Český komiks je na vzestupu a je jiný než ostatní, říká Karel Jerie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Přednášku Jak se rodí komiks vedl Tomáš Hibi Matějíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přednášku Jak se rodí komiks vedl Tomáš Hibi Matějíček. | foto: ČTK/Němec ZdeněkČTK

UHERSKÉ HRADIŠTĚ Jeden z předních českých komiksových umělců Karel Jerie míní, že v současné době je komiks v tuzemsku na vzestupu. Dokladem může být i samostatná sekce letošní Letní filmové školy v Uherském Hradišti, a to Zamrzlý obraz - film a komiks. Té je dnešní festivalový den přímo věnován.

V univerzitních sálech se koná řada přednášek a besed s odborníky o vzniku komiksů, způsobech jejich převedení na filmové plátno a záludnostech komiksového překladu. "Od roku 2000 se na domácí scéně objevuje stále více skvělých českých autorů, vychází i stále více kvalitních cizích komiksů, které se sem dříve nedostaly," připomněl Jerie.

Český komiks se podle něj od ostatních odlišuje. Může za to prý zejména totalitní režim, během nějž tuzemsko tento druh umění prakticky míjel. "Tím, že z hlavního proudu byli vyčleněni, si čeští autoři nacházejí trochu jinou cestu," upřesnil Jerie.

Deváté umění
Cyklus Zamrzlý obraz - film a komiks klade důraz na propojení filmového a komiksového média a stylu. Na LFŠ se tak představují filmoví autoři, kteří jsou s komiksem osobně spjati, a také komiksoví kreslíři, kteří zanechali otisk ve filmových dílech. "Zejména ve francouzském umění je komiks vnímán jako deváté umění. Důležité pro něj je vytvořit vhodný záběr, vystihnout situaci. Podstatnou částí je i samotný papír, na který je hotové dílo vytištěno. Těší se stále větší oblibě," připomněl dnes na jedné z přednášek Tomáš Matějíček, zakladatel KomiksFESTu.

Sekci doprovází i řada výstav, autorem jedné z nich je právě Karel Jerie. Ve Slováckém divadle jsou od nedělního podvečera k vidění jak jeho obrazy, tak i ukázky z jeho posledních čtyř komiksů. Výstava nese název Lovci dinosaurů. "Maluji obrazy, a proto dělám komiksy. Náměty na příběhy přicházejí z běžného života. Člověk se musí dívat kolem sebe. Možná si nějaký námět odnesu i z filmovky," doplnil s úsměvem umělec.

Kdo chce zabít Jessii?
Dnes svá výtvarná díla představí i František Skála, který do Uherského Hradiště přivezl Velké putování Vlase a Brady. Všechny výstavy jsou putovní. V úterý se cyklus Zamrzlý obraz bude věnovat například belgickému "osmdesátníkovi" Tintinovi, v pátek pak hrdinům Čtyřlístku, kteří letos slaví 40. narozeniny. Vzpomene i tvorbu Káji Saudka, který v českém komiksu zanechal velmi výraznou stopu a podílel se na vzniku prvního českého komiksového filmu Kdo chce zabít Jessii? Václava Vorlíčka.

Co se týče filmových představení, vedle klasických mainstreamových filmů se diváci mohou těšit i na řadu raritních počinů. "Filmovka" v sobotu například uvedla snímek Batman z roku 1966, který byl tehdy ještě pojat spíše jako komedie. Na programu nechybí ani novější hity natočené podle komiksových předloh, a to například Sin City - město hříchu, Hulk, Strážci - Watchmen, Dějiny násilí či Persepolis. LFŠ potrvá do 2. srpna.

ČTK
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz